Wycieczka do Tybetu, 15 dni. Dwa obszary kulturowego Tybetu w czasie jednej wyprawy!

Tybet - wycieczka objazdowa w 15 dni: Lhasa, Potala, Mt. Everest

Wakacje w Tybecie, pełne wyżywienie w cenie wyjazdu

Tybet wycieczka z noclegiem pod Mt. Everest

Dwa obszary kulturowego Tybetu - wycieczka objazdowa

Wycieczka objazdowa po Tybecie: dobre hotele, pełne wyżywienie, polski przewodnik z pasją

Wycieczka objazdowa do Tybetu: 15 dni | z transAzja.pl

kraj Chiny (Tybet) 
zobacz też oferty: wycieczka do:
Bali, Sri Lanki, Nepalu, Laosu, Indii
długość wyjazdu 15 dni, łącznie z przelotami
trasa Dwa obszary kulturowego Tybetu w czasie jednej wyprawy:
Region Amdo: Labrang (Xiahe), Bajiao, Repkong (Tongren), Xining,
Tybetański Region Autonomiczny (TAR): Lhasa, Tsetang, Jumbu Lhakang, Samye, Jezioro Yamdrok, Gyantse, Sakya, Rongbuk, baza pod Mt. Everest, Shigatse, Lhasa
rodzaj wyjazdu Wycieczka do Tybetu: łatwy, jednak dość intensywny wyjazd o charakterze objazdowym, związany z przebywaniem na dużych wysokościach. Nie jest to wyprawa trekkingowa!
termin Następny planowany termin:
czerwiec 2025
powiadom mnie!
gdy termin będzie znany.
dla kogo dostępny dla każdego, powyżej 17 roku życia. Przeciwwskazaniami do wyjazdu są schorzenia zdrowotne uniemożliwiające przebywanie na wysokości powyżej 3000 m n.p.m., problemy z krążeniem.
liczba uczestników minimum 14 osób - maksimum 22 osób
zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych o standardzie 3*, z prywatnymi łazienkami.
Planujemy pobyt w poniższych hotelach:
Xiahe: 3* Overseas Tibetan Hotel
Lhasa: Tibet Gang-Gyan 3*
Samye: Samye G.H. 3*
Gyantse: Gyantse G.H. 3*
Shigatse: Shiga Yangcha Grand Hotel 3*
Sakya: Lhatse Shanghai Hotel *3
Rongbuk: bardzo proste schronisko, ale z widokiem na Mt. Everest
wyżywienie 10 śniadań, 3 lub 4 obiady, 4 kolacje
kod wyjazdu TB-24-02
Zwróć uwagę!
 • Nie jest to formuła trampingowa,
 • Nie jest to trekking!
 • Polski przewodnik przez całą podróż,
 • Bogata narracja w języku polskim,
 • Nie będziemy korzystać z publicznych autobusów,
 • Podana niżej cena jest całkowitą, bez dodatkowych, czy ukrytych opłat.

na wiele pytań znajdziesz odpowiedzi w sekcji FAQ
przyczytaj też opinie o tej imprezie

Odwiedź dwa obszary kulturowego Tybetu w czasie jednej wyprawy: Amdo i Tybetański Region Autonomiczny!

Od autora: dlaczego Tybet?

Prawdopodobnie każdy z nas ma jakieś wyobrażenia na temat Tybetu. Ośnieżone, górskie szczyty, mnisi w odizolowanych klasztorach intonujący buddyjskie mantry, kudłate jaki pasące się na bezkresnych pastwiskach, czy wyidealizowane obrazy z filmowych produkcji typu "Siedem lat w Tybecie". Na dźwięk wyrazu "Tybet" mało kto pozostaje obojętny, bo Tybet jawi się jako mistyczna kraina zamknięta przed światem, nieograniczona przestrzeń dostępna tylko wielkim marzycielom, kraina niemal zakazana, odludna, bezkresna i odległa.

Jednak Tybet to twór zupełnie realny. Geograficznie i przyrodniczo to nieprzychylne człowiekowi miejsce. Nie bez przyczyny nazywany jest często "Dachem Świata". Teren ciągnący się ze wschodu na zachód na długości ponad 2500 km, położony średnio na wysokości 4000-5000 m. n.p.m., od południa i zachodu otaczają majestatyczne górskie łańcuchy Himalajów, Karakorum i Pamiru. Na jego terenie biorą początek wielkie rzeki Azji, jak Jangcy, Brahmaputra, Indus czy Mekong.

Tybet to równocześnie jeden z najciekawszych, najbardziej tajemniczych i trudno dostępnych zakątków Azji. Od zawsze rozpalał wyobraźnię podróżników, wędrowców i pielgrzymów. Przez wieki skutecznie unikając zbyt bliskich kontaktów ze światem zewnętrznym wytworzył wyjątkową i oryginalną kulturę zdominowaną przez tybetańską odmianę buddyzmu, będącą połączeniem buddyzmu wywodzącego się z Indii z lokalnymi, dawnymi wierzeniami Bön.

Tybet nigdy w swojej historii nie był państwem jednorodnym. Poszczególne regiony różniły się między sobą nie tylko przyrodą, ale również językiem, kulturą czy codziennością życia. Spajała je za to religia. Współczesny Tybet nie jest niepodległym krajem. W 1949 roku został włączony do Chin i tylko niewielka część dawnego terytorium stanowi teraz Tybetański Region Autonomiczny. Pozostały obszar został włączony do sąsiednich chińskich prowincji.

Jako że regiony Tybetu zawsze mocno różniły się między sobą, a wydarzenia z II połowy XX wieku jeszcze bardziej pogłębiły te różnice, należy traktować Tybet jako cel przynajmniej kilku, różnych wyjazdów. Myli się ten, kto będąc w samej Lhasie chce uznać Tybet za "zaliczony". I o ile daleki jestem od twierdzenia, że nasza wyprawa pokaże "cały" Tybet, to pokaże dwa jego różne oblicza. Tak skonstruowałem trasę, aby uczestnicy mogli doświadczyć dwóch obszarów kulturowego Tybetu: Amdo - północno-wschodniej części dawnego Tybetu oraz Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (TAR) ze stolicą w Lhasie, z którym to wiążą się wszystkie popularne skojarzenia związane z Tybetem. W ten sposób przygotowana trasa pozwala również na niemal podręcznikową aklimatyzację do najwyżej wyniesionych obszarów które chcę pokazać uczestnikom.

Tybet nie jest zakazaną krainą! Jest tylko trochę trudniej dostępnym regionem świata, jednak bezwzględnie wartym uwagi i poznania. Spotkajmy się zatem na "tybetańskim dachu świata".
Krzysztof Stępień - autor trasy


w programie przejazd koleją trans-tybetańską.


Rodzaj wyjazdu

Nasza wycieczka do Tybetu to łatwy, jednak dość intensywny wyjazd o charakterze objazdowym, związany z przebywaniem na dużych wysokościach, dostępny dla każdego powyżej 17 roku życia.

Podróż odbywać się będzie wyłącznie prywatnym autobusem lub mikrobusem, a chodzenie ograniczać się będzie tylko do pieszego poruszania się po zwiedzanych obiektach. Nie jest to wyprawa trekkingowa. Przeciwwskazaniami do wyjazdu są schorzenia zdrowotne uniemożliwiające przebywanie na wysokości powyżej 3000 m n.p.m., czy problemy z krążeniem. Uczestnicy muszą być przygotowani na to, że spędzą dużo czasu w autobusie.


Zgłoszenia

Brak miejsc
na wyjazd w dniach 17 czerwca - 1 lipca 2024

Termin następnej wycieczki do Tybetu
czerwiec 2025

Pozostaw nam swój e-mail. Powiadomimy Cię o terminie następnego wyjazdu do Tybetu.masz pytania? napisz!


Główne atrakcje

 • Dwa obszary kulturowego Tybetu w czasie jednej wyprawy: Amdo i Tybetański Region Autonomiczny,
 • Wszystkie największe klasztory tybetańskiej tradycji Gelug (żółtych czapek),
 • Pałac Potala – zimowa rezydencja Dalajlamów w Lhasie,
 • Przejazd koleją trans-tybetańską (najwyżej na świecie położoną linią kolejową) z Xining do Lhasy,
 • Pobyt nieopodal bazy pod Mt. Everest,
 • Klasztor Rongbuk – najwyżej na świecie położony klasztor,
 • Wieś-forteca Bajiao z 2000 letnią historią i doskonale zachowanymi murami obronnymi,
 • Klasztor Tseway – unikalny - bo należący do tradycji Bön,
 • Zamek Jumbu Lhakang i Dolina Yarlung – kolebka państwowości tybetańskiej,
 • Klasztor Samye - najstarszy na terenie Tybetu,
 • Święte Jezioro Yamdrok z jego turkusowymi wodami,
 • Klasztor Sakya – historyczna siedziba szkoły Sakya Pa, a architektonicznie forteca w stylu mongolskim,
 • Klasztor Pelkhor Choede, stupa Gyantse Kumbum i Forteca w uroczym miasteczku Gyantse,
 • Największe na świecie malowidło o charakterze religijnym w Muzeum Tybetu w Xining,
 • Klasztor tradycji Bön - Yungdrungling
 • Główne zabytki Lhasy: Świątynia Jokhang, Ulica Barkor, klasztory Drepung i Sera oraz Letni Pałac Norbulinka

Prowadzenie

Krzysztof Stępień - Geograf, podróżnik, specjalizujący się w krajach Azji. Właściciel biura podróży TRANSAZJA. Podróżuje regularnie od 2003 roku. Odwiedził do tej pory 29 krajów w samej tylko Azji, spędzając tam łącznie ponad 4 lata. Bardzo regularnie zagląda do Chin i Nepalu. Podróżował po niemal wszystkich chińskich prowincjach, w sumie spędzając tam ponad rok. Kulturowy obszar Himalajów traktuje jako "swoje miejsce na Ziemi". Ukończył Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, pisząc pracę magisterską na temat osadnictwa we Wschodnim Nepalu. W 2013 roku współorganizował i prowadził "karawanę na skraj Tybetu" - wyprawę do nepalskiego Upper Dolpo. W 2017 zorganizował i poprowadził wyprawę, której celem było piesze przejście przez Himalaje z Nepalu do Zachodniego Tybetu. Eksplorował Zachodni Tybet, razem z pielgrzymami obszedł świętą Górę Kailash. W 2018 roku Wydawnictwo Pascal powierzyło mu zadanie aktualizacji przewodnika po Chinach. W 2019 roku nakładem tego samego wydawnictwa ukażą się dwie - już bardziej autorskie pozycje - mini przewodnik po Pekinie oraz mini przewodnik po Szanghaju. Współtwórca portalu internetowego www.transAzja.pl - promującego indywidualne podróżowanie po Azji. Największy sukces - przejechanie całego Tybetu na początku zimy. Najnowsze zauroczenie: Afryka.

Organizator

TRANSAZJA Krzysztof Stępień
Kubusia Puchatka 8/34, 05-800 Pruszków,
NIP 534-206-00-25, REGON 366981342,

Legalnie działająca firma, wpisana do Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych pod numerem 10621, do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1887 oraz posiadająca Gwarancję Ubezpieczeniową Organizatora Turystyki o numerze M526320.
Inne wycieczki do Azji

Mapa wycieczki do Tybetu: Tajemniczy Dach Świata, 15 dni | wyjazd z transAzja.pl

Program wycieczki do TybetuKliknij, aby przeczytać pełny program wycieczki do Tybetu "Dzień po dniu"
      posiłki
Dzień 1   Wylot z Polski

Przelot do Lanzhou (wym. Landżou) w środkowych Chinach, z jedną przesiadką w Pekinie.

-
Dzień 2   Przylot do Lanzhou, przejazd do Labrang / Xiahe (2930m.)

Młynki modlitewne przy Klasztorze Labrang, XiahePo lądowaniu w Lanzhou (stolicy chińskiej prowincji Gansu) obiad*, a następnie transfer prywatnym autobusem do Labrang / Xiahe – pierwszej enklawy tybetańskiej w regionie Amdo. Po przyjeździe na miejsce kolacja i nocleg w hotelu.

Labrang (tyb.) / Xiahe (chiń.) – niewielka miejscowość w regionie Amdo (północno-wschodnia część historycznego Tybetu), obecnie należąca do chińskiej prowincji Gansu. Położona na wysokości ponad 2930 m n.p.m. Znajduje się w niej buddyjski klasztor Labrang – szósty najważniejszy klasztor szkoły Gelug (żółtych czapek). Xiahe jest zamieszkane przez Tybetańczyków, Chińczyków Han i chińskich muzułmanów Hui. Jest typowym przykładem pogranicza chińsko-tybetańskiego i przenikania się kultur oraz handlu. Miejscowość dzieli się na 3 części - nowoczesną dzielnicę chińsko-muzułmańską przechodzącą w tybetańską, klasztor Labrang i tybetańską wioskę znajdującą się za klasztorem. W marcu i kwietniu 2008 Xiahe było jednym z miast, w których doszło do masowych protestów Tybetańczyków.

obiad w dniu przylotu jest uzależniony od pory przylotu do Lanzhou.

o *, k
Dzień 3   Zwiedzanie Labrang, wizyta we wsi-fortecy Bajiao i klasztorze Bön, przejazd do Repkong

Bajiao - wioska-forteca z 2000 letnią historiąDzień zaczniemy od zwiedzanie Miasta Klasztornego Labrang. Później odwiedzimy efektowną Pagodę Gongtang (Złotą Pagodę). Następnie zjemy obiad, po którym opuścimy Xiahe i udamy się prywatnym autobusem do Repkong / Tongren. Trasa będzie prowadzić przez bardzo malownicze tereny pastwisk Ganja. Po drodze odwiedzimy unikalny Klasztor Tseway oraz otoczoną murem wioskę-fortecę Bajiao z 2000 letnią historią. Kolacja i nocleg w Repkong / Tongren.

Klasztor Labrang - jeden z sześciu najważniejszych klasztorów szkoły Gelug (żółtych czapek) tybetańskiego buddyzmu. Założony w 1709 roku, jest najważniejszym klasztorem buddyzmu tybetańskiego poza Tybetańskim Regionem Autonomicznym. Jako jeden z nielicznych, klasztor uniknął większych zniszczeń w czasie rewolucji kulturalnej. Obecna liczba zamieszkujących go mnichów – około 1200 - stanowi jedynie ułamek ich liczby sprzed rewolucji. Można powiedzieć, że całe miasteczko Xiahe „żyje” wokół klasztoru, czyniąc je w dużej mierze miastem klasztornym.Klasztor Tseway - klasztor tradycji Bön

Klasztor Tseway – unikalny - bo należący do tradycji Bön - klasztor zlokalizowany nieopodal wioski Bajiao.

Bajiao – wioska-forteca z 2000 letnią historią, otoczona doskonale zachowanym murem obronnym w kształcie wielokąta. Niegdyś był to cesarki garnizon wojskowy na granicy z Tybetem, z czasem przekształcony w wioskę, zamieszkałą po dziś dzień.

ś, o, k
Dzień 4   Zwiedzanie Repkong / Tongren (2480m.), przejazd do Xining (2275m.)

Klasztor TsewayPo śniadaniu udamy się na zwiedzanie Repkong (tyb.) / Tongren (chiń). Odwiedzimy Klasztory Rongwo oraz Wutong, by następnie, po obiedzie, ruszyć dalej w kierunku stolicy prowincji Qinghai – Xining. Kolacja i nocleg w Xining (wym. Sining).

Klasztor Rongwo – to największy klasztor Repkongu, należący do szkoły Gelug (żółtych czapek) tybetańskiego buddyzmu, założony w 1341 roku przez Rongwo Samten Rinpoche. Obecnie jest silnym ośrodkiem naukowym, kształcącym między innymi w zakresie praktyk i pism tantrycznych.

Klasztory Wutong – klasztor znany głównie z monastycznej kolekcji wielowiekowych malowideł Thanka.

ś, o, k
Dzień 5   Zwiedzanie Xining, wyjazd pociągiem trans-tybetańskim do Lhasy

Największa na świecie thanka Poranek spędzimy w stolicy chińskiej prowincji Qinghai - Xining (wym. Sining). Odwiedzimy Muzeum Tybetu, mieszczące największą na świecie thankę. Następnie, po obiedzie udamy się na dworzec kolejowy w Xining, skąd pociągiem trans-tybetańskim odjedziemy do Lhasy. Pokonamy tym samym najwyżej położony szlak kolejowy na świecie. Przejazd odbywać się będzie w wagonach z miejscami leżącymi. Nocleg w pociągu.

Największa na świecie thanka - to tybetańskie malowidło o charakterze religijnym, malowane na materiale. Znajduje się w Muzeum Tybetu w Xiningu. Ma 618 metrów długości i 2,5 metra szerokości, co czyni ją najdłuższą thanką na świecie. Pracowało nad nią 400 artystów przez 4 lata, natomiast prace przygotowawcze zajęły pomysłodawcy aż 23 lata.Kolej trans-tybetańska - najwyżej położony szlak kolejowy na świecie

Kolej trans-tybetańska - linia kolejowa Qinghai-Tybet - słusznie uznawana za dzieło sztuki inżynierskiej początku XXI wieku - łączy chińskie miasto Xining w prowincji Qinghai, z Lhasą - stolicą Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Budowę rozpoczęto 8 lutego 2001. Jest to najwyżej położony szlak kolejowy na świecie. Na trasie znajduje się 30 stacji kolejowych, a jego długość wynosi 1895 km i biegnie m.in. przez przełęcz Tanggula na wysokości 5072 m n.p.m. Na szlaku znajduje się również najwyżej położony tunel kolejowy na świecie na wysokości 4905 m n.p.m., ma on długość 1338 metrów. Ponad 80% całej trasy znajduje się na poziomie wyższym niż 4000 m n.p.m., a 550 km znajduje się w strefie wiecznej zmarzliny.

ś, o
Dzień 6   Przyjazd do Lhasy (3650m.), przejazd do Tsetang (3580m.), zwiedzanie Jumbu Lakang

Zamek Jumbu Lhakang uważany za kolebkę państwowości tybetańskiej

Na dworzec kolejowy w Lhasie dotrzemy przed południem. Tego dnia naszym celem nie będzie sama Lhasa, lecz Samye. Po wyjeździe z Lhasy udamy się najpierw do Zetang - czwartego największego miasta Tybetu, celem zameldowania się w lokalnym biurze bezpieczeństwa. Jeśli czas pozwoli udamy się jeszcze na moment do zamku Jumbu Lhakang w Dolinie Jarlung, uważanego za kolebkę państwowości tybetańskiej. Kolacja i nocleg w hotelu w Samye.

Dolina Jarlung - uznawana jest za kolebkę narodu tybetańskiego. To obszar gdzie już dwa tysiące lat temu zaczęło prosperować królestwo, z którego następnie rozwinęło się państwo i kultura dzisiejszego Tybetu.

Zamek Jumbu Lhakang - zgodnie z tradycją był pierwszym murowanym budynkiem w Tybecie oraz siedzibą aż 33 królów Jarlungu, w wielkiego Songtsena Gampo, który w VII wieku zjednoczył Tybet, uczynił buddyzm religią państwową i przeniósł stolicę królestwa do Lhasy.

k
Dzień 7   Samye (3550m.), przejazd do Gyantse przez Przeł. Karo La i Jez. Jamdrok (4550m.)

Klasztor Samye - najstarszym na terenie TybetuDzień zaczniemy od wizyty w Klasztorze Samye - najstarszym na terenie Tybetu. Następnie ruszymy okrężną, górską drogą w kierunku Gyantse, oglądając po drodze święte i malownicze zarazem Jezioro Yamdrok oraz lodowiec na Przełęczy Karo La (5036m.). Obiad i kolacja w lokalnych restauracjach we własnym zakresie. Nocleg w hotelu w Gyantse.

Klasztor Samye - jest najstarszym buddyjskim klasztorem w Tybecie. Zbudowany w czasach imperium tybetańskiego, około roku 779. Klasztor był jednym z głównych założeń planu ustanowienia buddyzmu w Tybecie religią państwową. Jest uznawany za jeden z najpiękniejszych klasztorów w kraju i symbol narodowej tożsamości Tybetańczyków.Jezioro Yamdrok (Yamdrok Tso) - jedno z trzech świętych jezior Tybetu

Jezioro Yamdrok (Yamdrok Tso) - jest jednym z trzech świętych jezior Tybetu (obok Manasarovar i Nam Tso). Położone na wysokości 4450 metrów n.p.m., ma 72 km długości, niezwykle intensywny turkusowy kolor wody i jest malowniczo otoczone szczytami gór.

Przełęcz Karo La – to malownicza przełęcz nieopodal Jeziora Yamdrok. Wznosi się na wysokość 5036m. n.p.m. Można z niej oglądać majestatyczny Lodowiec Noijinkangsang Karo.

ś
Dzień 8   Zwiedzanie Gyantse (4000m.), przejazd i zwiedzanie Sakya (4300m.)

Gyantse KumbumDzień rozpoczniemy zwiedzaniem Klasztoru Pelkhor Choede oraz niezwykłej stupy Gyantse Kumbum. Następnie wejdziemy jeszcze na szczyt Fortecy Gyantse, z której to rozpościera się fantastyczny widok na okolicę. Następnie ruszymy do Sakya – prawdopodobnie najpiękniejszego i najbardziej tybetańskiego miasteczka w Tybetańskim Regionie Autonomicznym. Na miejscu zwiedzimy Klasztor Sakya – historyczną siedzibę tradycji buddyjskiej o tej samej nazwie. Obiad i kolacja w lokalnych restauracjach we własnym zakresie. Nocleg w hotelu w Sakya.

Gyantse – to jedno z najbardziej urokliwych i zarazem najmniej chińskich miast na terenie Tybetu. Leży na wysokości ok. 4000 metrów n.p.m., w pobliżu drogi łączącej Katmandu i Lhasę. Ośrodek produkcji dywanów.Forteca Gyantse

Klasztor Pelkhor Choede - został wybudowany w XV wieku jako zespół kilkunastu klasztorów należących do wszystkich czterech szkół Buddyzmu Tybetańskiego. Klasztor słynie z najwyższej w Tybecie stupy Kumbum, mierzącej 35 metrów wysokości, od wewnątrz ozdobionej tysiącami buddyjskich murali.

Forteca Gyantse - górujący nad miastem fort zbudowany w XIV wieku. Zasłynął z wojny obronnej Tybetańczyków przeciwko Brytyjczykom w 1904 roku. Z fortu rozciąga się piękny widok na okolicę.

Klasztor Sakya - forteca w stylu mongolskimKlasztor Sakya - to najbardziej unikalny architektonicznie klasztor w całym Tybecie, historyczna siedziba tradycji buddyjskiej o tej samej nazwie. Jego Wielka Świątynia to faktycznie forteca w stylu mongolskim. Budowę klasztoru dla buddyjskiej szkoły sakya rozpoczęto w 1073. Szkoła ta powstała w czasach buddyjskiego odrodzenia, a Sakya Gompa stała się jej głównym klasztorem do 1959.

ś
Dzień 9   Przejazd do podnóża Mt. Everest (5200m.), zwiedzanie Klasztoru Rongbuk (5100m.)

Droga do bazy pod Mt. EverestPo śniadaniu wyruszymy autobusem w kierunku podnóża Mt. Everest. Trasa będzie wiodła początkowo tzw. "autostradą przyjaźni" - drogą prowadzącą do granicy z Nepalem. Później, licznymi serpentynami wjedziemy na punkt widokowy zlokalizowany na wysokości ponad 5200m., z którego to – przy dobrej pogodzie – rozpościera się wspaniała panorama na Himalaje - w tym na przynajmniej 4 ośmiotysięczniki. Po kolejnych 2 godzinach jazdy dotrzemy do stóp najwyższej góry świata, do Klasztoru Rongbuk. Obiad i kolacja w lokalnej restauracji we własnym zakresie. Nocleg w bardzo prostym schronisku przy Klasztorze Rongbuk.Mt. Everest Base Camp

Mt. Everest Base Camp - jest miejscem u podnóża najwyższej góry świata, po tybetańskiej stronie, skąd wyruszają w kierunku szczytu wszystkie wyprawy wspinaczkowe prowadzone od strony Chin. Himalaiści zdobywają tutaj aklimatyzację i czekają na dobrą pogodę. Położony jest na wysokości 5200 metrów n.p.m. My, co prawda do samego obozu wejść nie możemy, ale zanocujemy jakieś 8km bliżej - co z całą pewnością nie wypłynie negatywnie na widok na północną ścianę najwyższej góry świata.

Klasztor Rongbuk - Najwyżej położony klasztor na świecie, należący do tybetańskiej szkoły Nyingma. Rozpościera się z niego fantastyczny widok na północą ścianę Mt. Everest.

Uwaga: ze względu na często zmieniającą się sytuację polityczną w regionie, nie jesteśmy w stanie gwarantować noclegu przy Klasztorze Rongbuk. Jeżeli w czasie naszego pobytu władze uniemożliwią nocowanie w tej okolicy, to będziemy musieli wczesnym popołudniem opuścić podnóże Mt. Everest, przejechać do Tingri i tam zanocować.

ś
Dzień 10   Przejazd do Shigatse (3800m.), pielgrzymka dokoła Klasztoru Tashilhunpo

Klasztor Tashilhunpo, ShigatseTego dnia dużo czasu spędzimy w autobusie. Musimy bowiem przemieścić się z podnóża Mt. Everest do Shigatse – drugiego największego miasta Tybetu. Po dotarciu na miejsce – celem rozprostowania nóg – przyłączymy się do pielgrzymów okrążających rytualnie potężny Klasztor Tashilhunpo. Obiad i kolacja w lokalnych restauracjach we własnym zakresie. Nocleg w hotelu w Shigatse.

Klasztor Tashilhunpo - to buddyjski zespół klasztorny, położony w pobliżu tybetańskiego miasta Shigatse. Należy do szkoły Gelug. Został zbudowany w roku 1447 przez Gendun Drupa, pierwszego Dalajlamę. Klasztor ten stanowił tradycyjną siedzibę kolejnych Panczenlamów. W okresie największej świetności w klasztorze mieszkało 4000 mnichów, obecnie zaledwie kilkuset.

ś
Dzień 11   Zwiedzanie Klasztoru Tashilhunpo w Shigatse i Yungdrungling. Przejazd do Lhasy (3650m.)

Ulica Barkhor, LhasaDzień rozpoczniemy od wizyty w Klasztorze Tashilhunpo w Shigatse. Następnie autobusem pojedziemy w kierunku Lhasy. Po drodze zatrzymamy się jeszcze w Klaszorze Yungdrungling - unikalnym, bo należącym do tradycji Bön. Późnym popołudniem dotrzemy do dawnej stolicy Tybetu i zarazem najważniejszego miasta regionu - Lhasy. Tego dnia odwiedzimy jeszcze po raz pierwszy tętniący życiem, handlem i pielgrzymami Ulicę Barkhor i dzielnicę tybetańską. Obiad i kolacja w lokalnych restauracjach we własnym zakresie. Nocleg w hotelu w Lhasie.

Lhasa – niegdysiejsza stolica Tybetu, a obecnie stolica Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Według tradycji, w VII wieku król Songcen Gampo ustanowił miasto swoją stolicą, a w XVII wieku stało się siedzibą Dalajlamów.

Ulica Barkhor – handlowa ulica starej Lhasy, otaczająca Świątynię Jokhang. Jest to faktyczne serce tradycyjnej Lhasy, idealne miejsce do podglądania życia mieszkańców oraz pielgrzymów.

ś
Dzień 12   Zwiedzanie Lhasy: Pałac Potala, Klasztor Drepung i Świątynia Jokhang

Pałac Potala, LhasaCałodniowe zwiedzanie miasta. Odwiedzimy przede wszystkim Pałac Potala - zimową rezydencję nominalnych władców Tybetu do 1959, największy klasztor Lhasy - Drepung oraz najważniejszą świątynię Tybetu - Jokhang. Obiad i kolacja w lokalnych restauracjach we własnym zakresie. Nocleg w hotelu w Lhasie.

Pałac Potala - zimowa rezydencja władców Tybetu. To najwyżej usytuowanym (3700 m n.p.m.) pałac na świecie. Wznosi się ponad 90 metrów nad miastem, zajmując południowe zbocza Marpo Ri (Czerwonej skały) na długości ok. 1,5 km. Składającą się z 13 kondygnacji budowlę wzniesiono z gliny, kamieni i drewna bez użycia gwoździ.Klasztor Drepung, Lhasa Pałac podzielony jest na zewnętrzny Potrang Karpo (Biały Pałac) o świeckim charakterze, zawierający również prywatne pomieszczenia dalajlamy, oraz wewnętrzny Potrang Marpo (Czerwony Pałac), religijne centrum Tybetu, mieszczące groby 8 z 14 dalajlamów.

Klasztor Drepung - Jeden z trzech wielkich klasztorów-uniwersytetów Gelug w Tybecie. Drepung jest największym z tybetańskich klasztorów. W czasach swojej świetności był największym klasztorem na świecie, spośród wszystkich religii. Założony w 1416 r. przez bezpośredniego ucznia Tsongkhapy, założyciela szkoły Gelug.Świątynia Jokhang, Lhasa

Świątynia Jokhang – najstarsza buddyjska świątynia w Tybecie, wzniesiona ok. roku 641 w Lhasie przez pierwszego władcę okresu imperialnego króla Songcen Gampo. Jest jednym z najświętszych miejsc buddyzmu tybetańskiego, którego znaczenie dorównuje funkcji katedry w kulturze zachodu. Jest to jeden z głównych celów pielgrzymek tybetańskich buddystów oraz kluczowe miejsce w historii i kulturze Tybetu.

ś
Dzień 13   Wolny dzień w Lhasie / alternatywnie dodatkowe zwiedzanie z przewodnikiem

Świątynia Jokhang, LhasaDla wszystkich tych, którzy będą już mieli przesyt świątyń, dzień pozostawimy do własnej dyspozycji. Można będzie przeznaczyć go na spacer czy zakupy. Dla pozostałych osób, będzie istniała możliwość zorganizowania odpłatnej wycieczki do Klasztoru Sera i Ramocze, letniej rezydencji Dalajlamów - Pałacu Norbulinka oraz / lub Pustelni Pabonka. Szczegółowy program pozostawimy do ustalenia z zainteresowanymi osobami. Obiad i kolacja w lokalnych restauracjach we własnym zakresie. Nocleg w hotelu w Lhasie.

Letni Pałac Norbulinka – wzniesiony w drugiej połowie XVIII w. przez VII Dalajlamę, służył jako letnia rezydencja kolejnych Dalajlamów aż do powstania antychińskiego w 1959 roku.

Klasztor Sera - jeden z trzech głównych ośrodków szkoły Gelugpa w Lhasie. Został założony na początku XV w. przez jednego z uczniów Tsongkhapy. W czasach świetności żyło w nim ponad 6000 mnichów.

Klasztor Ramocze - jeden z najważniejszych klasztorów Lhasy. Budowę klasztoru przypisuje się chińskiej księżniczce Wencheng, żonie króla Tybetu Songcena Gampo, która wprowadziła buddyzm do Tybetu. Świątynia poświęcona była Buddzie "Dżoło", którego wyobrażenie przywiozła księżniczka do Tybetu.

Pustelnia Pabonka - to jedno z najważniejszych historycznie miejsc w Lhasie. Założone prawdopodobnie przez samego króla Songcena Gampo. Później wiązane z najważniejszymi postaciami historii Tybetu, od króla Trisonga Detsena, przez Guru Rinpocze i pierwszych 7 mnichów buddyjskich, po Je Tsongkhapę i V Dalajlamę.

ś
Dzień 14   Wczesny wyjazd na lotnisko w Lhasie / wylot do Polski

Wczesnym rankiem wyjazd na lotnisko Gonggar i wylot samolotem do Polski, z jedną przesiadką w Pekinie.

-
Dzień 15   Przylot do Polski

Przylot do Polski, zakończenie wyjazdu.

-
Kliknij, aby przeczytać pełny program wycieczki "Dzień po dniu"

Co odróżnia nasz program od innych ofert?

Mnisi w Klasztorze Sera, Lhasa
 

Filmy z wycieczki do Tybetu


Chcesz wiedzieć jak wycieczka do Tybetu wygląda w rzeczywistości?
Obejrzyj kilka filmów kręconych przez nas, w czasie poprzednich wycieczek do Tybetu.


Fotografie z wycieczki do Tybetu

Wszystkie fotografie są naszego autorstwa, przedstawiają opisane w programie miejsca i pochodzą z poprzednich wycieczek do Tybetu

Zobacz też fotografie zrobione przez Krzysztofa w czasie poprzedniej edycji wyprawy - czerwiec 2019

Opinie z wycieczki do Tybetu

Krzysztof2018 11 kwietnia 2020 źródło: Transazja
Doskonale przemyślana trasa wyjazdu pod kątem właściwej aklimatyzacji do dużych wysokości. (...) Każdy z uczestników miał wystarczająco dużo czasu na aklimatyzację, czego efektem był zupełny brak problemów zdrowotnych na wysokości 5100 m. npm. czytaj całość

zalety: Dogłębne poznanie kraju lub regionu(na ile to możliwe bez znajomości jego języka). Znakomite przygotowanie wyjazdu. Wszystkie informacje geograficzno-turystyczne opracowane przez TransAzję, tzn. zawsze aktualne uczestnik otrzymuje przed wyjazdem, co jest niespotykaną praktyką. Co więcej, również po imprezie uczestnik otrzymuje uzupełniający komplet informacji o zwiedzanych miejscach!!! Zaangażowanie, wiedza i kompetencje prowadzącego są niezrównane.

wady: NIE MA. Żeby nie wyglądało tak różowo starałem się jakieś znaleźć. No i powtarzam: NIE MA WAD.

opinia: W uzupełnieniu wcześniejszej opinii chciałbym dopisać jeszcze kilka zdań na temat wyjazdu do Tybetu, który miałem okazję odbywać z TransAzją w czerwcu 2018 roku. Godnym podkreślenia wydaje się fakt doskonałego przemyślenia trasy wyjazdu pod kątem właściwej aklimatyzacji do dużych wysokości. Grupa była zróżnicowana wiekowo i kondycyjnie, ale nawet pomimo tego, każdy z uczestników miał wystarczająco dużo czasu na aklimatyzację, czego efektem był zupełny brak problemów zdrowotnych na wysokości 5100 m. npm. w czasie noclegu tuż pod Mt. Everestem.

Uważam, że wspaniałym pomysłem TransAzji jest zaproponowana koncepcja wyżywienia. Jadaliśmy prawie zawsze w miejscowych gospodach. Pierwsze kilka posiłków organizowała i opłacała TransAzja. W ten sposób wprowadzała uczestników w miejscowe kuchnie, smaki i koloryty. Potem już każdy samodzielnie zamawiał co lubi i samodzielnie za to płacił. Niby samodzielnie jedzenie, ale ciągle wspólne, bo "szefostwo" wie, gdzie chodzić.

Bardzo podobały mi się przedwyjazdowe pytania Krzysztofa kierowane do grupy: czy bezpośrednio po locie Warszawa - Pekin - Lanzhou chcemy jeszcze zwiedzić groty buddyjskie Biling Si, co wiąże się z poważniejszym zmęczeniem i późnym przyjazdem do pierwszego hotelu. Oczywiście wszyscy na to przystali, ale sam fakt postawienia tej kwestii stawia organizatora na najwyższej półce profesjonalizmu.

Dariusz K. - Olsztyn 31 marca 2020 źródło: Transazja
Pełny profesjonalizm przygotowania wyprawy, absolutnie wyczerpujące informacje przed wyjazdem jak i w trakcie wyprawy, wysoka kultura prowadzącego czytaj całość

zalety: Pełny profesjonalizm przygotowania wyprawy, absolutnie wyczerpujące informacje przed wyjazdem jak i w trakcie wyprawy, wysoka kultura prowadzącego wyprawę Krzysztofa, możliwość zobaczenia dwóch części Tybetu i chociaż trochę poczucia magii tego cudownego miejsca

wady: Nic istotnego, co miałoby wpływ na przebieg i realizację wycieczki

opinia: Opisuję wycieczkę do Tybetu w 06.2019r - byłem razem z żoną. Pozostawiła nam niezapomniane wrażenia. Serdecznie polecam. Osobiście na pewno skorzystam z innych proponowanych wyjazdów.

Uczestniczka 30 marca 2020 źródło: Transazja
Jestem zachwycona. Zobaczyłam więcej niż się spodziewałam. Serdecznie polecam czytaj całość

zalety: Wycieczka do Tybetu w czerwcu zeszłego roku. Marzyłam o niej. Dopiero za trzecim podejściem udało mnie się wyjechać. Jestem zachwycona. Zobaczyłam więcej niż się spodziewałam. Serdecznie polecam

wady: To zapach z kibelkow publicznych z jakich musieliśmy czasami po drodze skorzystać.

opinia: Zobaczyłam Autonomiczny stary Tybet i też teraz bardzo komercyjny. Super że można było porównać i mieć wyobrażenie jaki był kiedyś bo zmienia się bardzo w wielką chińską komercje. Przewodnik z bardzo dużą wiedzą, wielokrotnie powtarzających abyśmy wszyscy dobrze zapamiętali.wycieczka zorganizowa na 5+.hotele z bardzo dobrymi warunkami. Mnie fascynowala Potala, Mont Everest, muzeum z tanka, liczne klasztory. Dobrze było poznać od środka inna kulturę. Polecam bardzo serdecznie bo moje marzenie się spełniło.Inne wycieczki do Azji

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Kto może wziąć udział w wyjeździe?

  Praktycznie każdy, kto jest odpowiednio zmotywowany do przeżycia tego typu przygody, posiada 15 dni urlopu lub wolnego czasu i opłaci swój udział. Program wyjazdu został przygotowany w taki sposób, aby był dostępny dla każdego, powyżej 17 roku życia.

  Przeciwwskazaniami do wyjazdu są schorzenia zdrowotne uniemożliwiające przebywanie na wysokości powyżej 3000 m n.p.m., problemy z krążeniem.

 2. Kto jest organizatorem?

  Organizatorem wyjazdu jest:

  TRANSAZJA Krzysztof Stępień
  Kubusia Puchatka 8/34, 05-800 Pruszków,
  NIP 534-206-00-25, REGON 366981342,

  Legalnie działająca firma, wpisana do Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych pod numerem 10621, do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1887 oraz posiadająca Gwarancję Ubezpieczeniową Organizatora Turystyki o numerze M526320.

  Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi dokumentami:

  pdfCertyfikat Gwarancji Ubezpieczeniowej Organizatora Turystyki o numerze M526320,
  opiewającej na kwotę 75 000 euro, wydanej przez SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.,


  pdfWpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego
  o numerze 1887


  pdfWpis w Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych
  pod numerem 10621


 3. Jaki jest stopień trudności wyjazdu?

  Nasza wycieczka do Tybetu to łatwy, jednak dość intensywny wyjazd o charakterze objazdowym, związany z przebywaniem na dużych wysokościach, dostępny dla każdego powyżej 17 roku życia.

  Podróż odbywać się będzie wyłącznie prywatnym autobusem lub mikrobusem, a chodzenie ograniczać się będzie tylko do pieszego poruszania się po zwiedzanych obiektach. Nie jest to wyprawa trekkingowa.

  Przeciwwskazaniami do wyjazdu są schorzenia zdrowotne uniemożliwiające przebywanie na wysokości powyżej 3000 m n.p.m., czy problemy z krążeniem.

  Uczestnicy muszą być przygotowani na to, że spędzą dużo czasu w autobusie, co jest powodowane koniecznością pokonywania dużych odległości.

 4. Co odróżnia nasz program od innych ofert?
  • Jako jedyni w Polsce odwiedzamy z naszymi uczestnikami dwa obszary kulturowego Tybetu w czasie jednej wyprawy: Amdo oraz Tybetański Region Autonomiczny,
  • Umieściliśmy w programie podróż koleją trans-tybetańską, ale jako jedyni w Polsce ograniczyliśmy czas podróży o połowę, zawężając przejazd tylko do najbardziej wartościowego fragmentu,
  • Przy planowaniu trasy położyliśmy duży nacisk na właściwą aklimatyzację do dużych wysokości. Trasę rozpoczynamy poniżej 3000m i stopniowo przygotowujemy się do pobytu w wyżej położonych regionach. W efekcie przyjazd do Lhasy nie powinien być bardzo uciążliwy dla organizmu,
  • Świadomie ograniczyliśmy zorganizowane zwiedzanie Lhasy do najbardziej istotnych miejsc, pozostawiając dużo czasu wolnego na swobodne poruszanie się po mieście i chłonięcie jego niezwykłej atmosfery,
  • Jako nieliczni nocujemy w Sakya - uważając to miejsce za niezwykle ciekawe i warte spędzenia czasu,
  • Świadomie nie zapewniamy obiadów i kolacji w drugiej połowie wyjazdu. Jadamy wówczas w lokalnych restauracjach, samodzielnie zamawiając potrawy (oczywiście chętnie w tym pomagamy). To pozwala jeszcze bardziej zbliżyć się do ludzi, wejść z nimi w interakcję – a przy okazji jeść potrawy które już się poznało i polubiło w pierwszej części wyjazdu. Taki zabieg sprawdził się już w czasie naszych poprzednich pobytów w Tybecie i Chinach.
  • Ponadto staramy się nie powielać programów innych operatorów,
  • Każdą trasę budujemy zawsze w oparciu o własne doświadczenia i sprawdzenie jej na miejscu

  Zapraszamy do bliższego zapoznania się z programem wyjazdu: "Tybet - Tajemniczy Dach Świata".

 5. Czy do Tybetu / Chin potrzebna jest wiza?

  Tybet jest częścią Chin i z tego powodu podróżujący są objęci wymogiem posiadania wizy wjazdowej do Chin. W naszym przypadku nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy kraju, zatem należy się poddać indywidualnej procedurze wizowania paszportu w przedstawicielskie konsularnym Chin w Warszawie. Wiza jest odpłatna, nie jest wliczona w cenę wyjazdu. Raczej nie słyszy się o odmowach wydania wizy lub utrudnieniach w jej zdobyciu. Posiadanie w paszporcie dowodów przebywania w Izraelu, Tajwanie (lub innym kraju) nie stanowi problemu.

  Chcąc wjechać na teren Tybetańskiego Regionu Autonomicznego należy posiadać dodatkowe pozwolenie. Jest ono odpłatne, ale wliczone w cenę wyjazdu. Pozyskamy je w Państwa imieniu na podstawie wizy do Chin.

 6. Jakie są wymogi paszportowe?
  • paszport ważny minimum 7 miesięcy od daty planowanego powrotu z Chin,
  • WAŻNE: paszport musi mieć minimum 3 wolne strony obok siebie,
  • 1 wypełniony wniosek wizowy on-line,
  • 1 kolorowa, biometryczna fotografia paszportowa,

  Posiadanie w paszporcie dowodów przebywania w Izraelu, Tajwanie (lub innym kraju) nie stanowi problemu. Dokładną procedurę wizową prześlemy uczestnikom po zebraniu się grupy.

 7. Jak realizowany będzie przelot do Chin?

  Jakkolwiek wiele chińskich miast ma doskonałe połączenie z Europą, o tyle realizacja tego programu wymaga korzystania z mniej popularnych lotnisk położonych na terenie „głębokich” Chin (Lanzhou i Lhasa). To z kolei sprawia, że podróż lotnicza w każdą stronę będzie długa i wymagać będzie 2-3 przesiadek.

  Najbardziej celujemy w połączenie realizowane na pokładzie samolotów Air China na trasie: Warszawa – Pekin – Lanzhou, a w drodze powrotnej Lhasa – Chengdu – Pekin – Warszawa. Dopuszczamy też możliwość nieco dłuższych lotów przez Amsterdam, Guangzhou i Chengdu.

  W skrajnym przypadku, bierzemy pod uwagę możliwość przylotu do Xi’an i po lądowaniu przejazd koleją wielkich prędkości w 3 godziny do Lanzhou.

  Dopiero gdy zgromadzi się wystarczająca liczba uczestników aby móc zrealizować wyjazd ocenimy realne możliwości przelotu, biorąc pod uwagę dostępność miejsc, przesiadki oraz godziny startu i lądowania.

 8. Jak realizowany będzie transport na terenie Chin i Tybetu?

  Na terenie Chin i Tybetu, przez cały okres pobytu będziemy mieli do naszej wyłącznej dyspozycji autokar turystyczny lub mikrobus.

  Pomiędzy Xining a Lhasą będziemy podróżować pociągiem trans-tybetańskim, w wagonach sypialnych (6 osób w jednym przedziale, łóżka z pościelą). Przejazd zajmie nam około 20 godzin. Koleje chińskie zasadniczo nie różnią się od kolei z jakimi możemy obcować w Europie czy Ameryce.

  Zasadnicze uwagi to:

  • Przejazd dotyczy miejsc rezerwowanych. Oznacza to, że łóżko jest przypisana do pasażera i czeka na niego,
  • Wagony z miejscami do leżenia nie mają przedziałów, a są jedynie podzielone na sekcje. Przypomina to układ wagonu plackarta w przypadku wagonów Kolei Rosyjskich. W każdej sekcji z miejscami leżącymi podróżuje 6 osób (3 prycze w pionie po każdej stronie sekcji),
  • W wagonach z miejscami do leżenia, w każdej sekcji znajduje się wyraźnie wydzielona przestrzeń na bagaż. Nie powinno zabraknąć przestrzeni na walizki,
  • W każdym wagonie dostępny jest bojler z nieodpłatnym wrzątkiem, a porządku pilnuje umundurowany konduktor

  Dodatkowo, w przypadku wagonów jeżdżących po trasie trans-tybetańskiej, ze względu na dużą wysokość, dostępna jest dodatkowa instalacja tlenowa, szyby mają filtry UV, a w pociągu znajduje się zawsze lekarz.

 9. Jakie będą warunki zakwaterowania?

  Jakość, lokalizacja oraz wystrój hoteli są dla nas ważne. W doborze hoteli kierujemy się w tym przypadku ich lokalizacją. Wymagamy, aby hotele znajdowały się w najbardziej dogodnej do zwiedzania lokalizacji, w bezpośredniej bliskości interesujących miejsc. Równocześnie staramy się, aby hotele nie były banalne i swoim wystrojem i stylistyką uzupełniały wrażenia z pobytu w Tybecie. W lokalnej nomenklaturze oznaczone są one jako hotele 3*. Posiadają 2-osobowe, przestronne, dobrze umeblowane pokoje, z klimatyzacją, telewizorem i łazienką wyposażoną w jednorazowe akcesoria do mycia. Planujemy pobyt w poniższych hotelach. W przypadku braku możliwości zakwaterowania w wyżej wymienionych obiektach, zostaną one zastąpione innymi, o podobnym standardzie oraz lokalizacji.

  • Xiahe: 3* Overseas Tibetan Hotel
  • Lhasa: Tibet Gang-Gyan 3*
  • Samye: Samye G.H. 3*
  • Gyantse: Gyantse G.H. 3*
  • Shigatse: Shiga Yangcha Grand Hotel 3*
  • Sakya: Lhatse Shanghai Hotel *3
  • Rongbuk: bardzo proste schronisko, ale z widokiem na Mt. Everest

  Uwaga: ze względu na często zmieniającą się sytuację polityczną w regionie, nie jesteśmy w stanie gwarantować noclegu przy Klasztorze Rongbuk. Jeżeli w czasie naszego pobytu władze uniemożliwią nocowanie w tej okolicy, to będziemy musieli wczesnym popołudniem opuścić podnóże Mt. Everest, przejechać do Tingri i tam zanocować.

 10. Czy mogę zamieszkać w pokoju 1-osobowym?

  Tak, jednak wiąże się to z dopłatą 490 US$

 11. Jadę sam/sama. Czy muszę dopłacać do pokoju 1-osobowego?

  Nie. Przyjęliśmy zasadę, w której to domyślnie pokój jest dzielony przez 2 uczestników tej samej płci (nie dotyczy to oczywiście osób podróżujących razem). Jeżeli zachodzi sytuacja, w której to uczestnik lub uczestniczka nie może mieć przydzielonej osoby do pokoju, to w takiej sytuacji dopłatę do pokoju pokrywamy my.

 12. Jakie posiłki są wliczone w cenę?

  W cenie przewidziane są posiłki opisane w planie wyjazdu (10 śniadań, 3 lub 4 obiady, 4 kolacje).

  Pozostałe posiłki: 1 śniadanie, 7 obiadów i 7 kolacji we własnym zakresie. Każdy uczestnik powinien mieć na ten cel przygotowane minimum 120 US$.

  Śniadania – najczęściej w formie bufetu - realizowane będą w hotelach, obiady i kolacje w restauracjach.

  Rodzaj śniadania jest ściśle uzależniony od miejscowości, w której znajduje się hotel. W mniejszych miejscowościach może się zdarzyć, że potrawy będą ograniczone wyłączenie do specjałów kuchni chińskiej. Będą to gotowane warzywa i makarony. W tych miejscach należy liczyć się z brakiem gorących napojów takich jak kawa czy herbata.

  W przypadku obiadów i kolacji ujętych w programie, w cenę posiłku wliczona jest 1 szklanka napoju lub piwa. Każda kolejna jest płatna oddzielnie.

  Ważna uwaga! Na terenie Chin, może się zdarzyć, że w restauracji będą podawane pałeczki zamiast sztućców. Lokale te, nawet pomimo najszczerszych chęci nie będą czasem w stanie zorganizować wystarczająco dużej liczby widelców. Zatem jeżeli ktoś wie, że nie będzie umiał / nie będzie chciał "walczyć" z pałeczkami proszony jest o zabrania z Polski jednorazowych sztućców lub kompletu własnych. Posługiwanie się nimi nie będzie nietaktem.

  Ważna uwaga! Z całą pewnością, pośród posiłków jakie będziemy mieli zapewnione w Chinach i Tybecie nie będzie takich egzotycznych specjałów jak dania z psów, węży czy innych - budzących kontrowersje - zwierząt.

 13. Dlaczego organizator nie zapewnia wszystkich posiłków?

  W czasie wyjazdu nie zapewniamy niektórych posiłków. Dotyczy to 1 śniadania, 7 obiadów i 7 kolacji. Każdy uczestnik powinien mieć na ten cel przygotowane minimum 120 US$.

  Brakujące śniadanie wypada 6 dnia wyjazdu, w czasie nocnego przejazdu pociągiem trans-tybetańskim. Z tego powodu, na czas przejazdu należy zapewnić sobie jedzenie w postaci przekąsek zabranych z Polski lub kupionych na miejscu. W wagonie dostępny jest bojler z bezpłatną, wrzącą wodą umożliwiając zrobienie sobie kawy, herbaty lub przyrządzenie zupki-instant.

  Obiady i kolacje będziemy mieli organizowane i wliczone w cenę wyjazdu przez pierwszych 6 dni, do przyjazdu do Lhasy. Później, wszystkie obiady i kolacje będziemy organizować sobie samodzielnie. Skąd taki pomysł? Otóż takie rozwiązanie sprawdziło się nam doskonale w czasie poprzednich pobytów w Chinach i Tybecie. Przez pierwszy tydzień uczestnicy będą poznawać kuchnię, jej specjały i smaki, natomiast później sami będą próbować swoich sił w lokalnych restauracjach.

  Jak to będzie wyglądało w praktyce? Znacznie łatwiej niż to się może wydawać. W założeniu będziemy dwa razy dziennie udawać się całą grupą do lokalnej – najczęściej chińskiej – restauracji. Tam korzystając albo z pomocy naszego opiekuna, albo swoimi własnymi siłami (często posiłkując się obrazkowym menu) będziemy zamawiać potrawy, samodzielnie za nie płacąc. Można będzie zamawiać indywidualnie, albo kilka potraw na stół do wspólnego dzielenia się. Gwarantujemy, że taka forma pozwala czerpać radość z jedzenia, bardziej zbliżyć się do ludzi, wejść z nimi w interakcję – a przy okazji jeść potrawy które już się poznało i polubiło w pierwszej części wyjazdu.

 14. Jakie są dodatkowe koszty?

  Do podanej ceny wyjazdu należy doliczyć:

  • 50 US$ - obowiązkowych napiwków dla chińskich pilotów i kierowców.
  • 490 US$ - ewentualną dopłatę do pokoju 1-osobowego dla uczestnika chcącego dysponować pokojem samodzielnie

  Ponadto, osoby zainteresowane zwiedzaniem dodatkowych świątyń w Lhasie muszą pokryć koszty biletów wstępu oraz lokalnego transportu. Szczegółowy program pozostawimy do ustalenia z zainteresowanymi osobami.

 15. Jakie jest sugerowane minimalne "kieszonkowe"

  W cenę wyjazdu wliczona jest zdecydowana większość świadczeń. Minimalna, sugerowana wartość "kieszonkowego" to nie więcej niż równowartość 200 US$. Kwota ta pozwoli na opłacenie brakujących posiłków oraz zakup napojów w czasie pobytu. Równocześnie, kwota ta może okazać się niewystarczająca na zakupy pamiątek.

  Ważna uwaga: Chińczycy są mistrzami handlu i są bardzo przekonujący sprzedając swoje wyroby. Z tego powodu trudno jest jednoznacznie przewidzieć potrzebną wymaganą kwotę pieniędzy przeznaczonych jako "kieszonkowe". Sugerujemy zatem wymienić 3/4 swojej przewidzianej kwoty "kieszonkowego" zaraz po przylocie, natomiast po ewentualnym wyczerpaniu tych zasobów bazować na kartach bankomatowych.

 16. Jaką walutą płaci się w Chinach?

  Walutą jest Chiński Yuan (Juan) zwany też Renminbi (pieniądz ludowy) lub potocznie kuai. Dzieli się on na 10 jiao.

  Kurs wymiany:
  1 USD = ok. 7 CNY
  1 EUR = ok. 7,8 CNY
  10 PLN = ok. 18 CNY

 17. Jak wymienia się pieniądze w Chinach?

  Na terenie Chin (z dosłownie paroma wyjątkami) nie istnieją kantory wymiany walut, a obrót dewizami jest ściśle kontrolowany przez państwo.

  Na lotnisku, w bankach i niektórych hotelach można legalnie wymieniać dolary, euro oraz funty. Nie ma możliwości wymiany polskich złotówek. Kurs wymiany jest na ogół ustandaryzowany w całym kraju i ustalany raz dziennie. Wymieniając pieniądze w bankach wymagane jest okazanie paszportu. Czynność taka może też zająć niemal 1 godzinę dla jednej osoby.

  Czasem istnieje możliwość wymiany walut w hotelowej recepcji, ale to zależy zarówno od konkretnego hotelu jak i sytuacji w konkretnym dniu.

  Wyjeżdżając do Chin należy zabrać ze sobą wymienialną gotówkę w dolarach, funtach lub euro (banknoty powinny być w bardzo dobrym stanie, z nieodległych dat, dolary z tzw. "dużymi głowami", czyli dużymi wizerunkami prezydentów) oraz równolegle karty bankomatowe do wypłacania środków z bankomatów.

  Praktycznie nie ma możliwości płacenia w walucie innej niż yuan za produkty spożywcze, transport, usługi czy wstępy. Wyjątek mogą stanowić sytuacje w miejscach wysoce turystycznych, kiedy to sprzedawca zdecyduje się przyjąć jako zapłatę USD lub EUR. W takich sytuacjach powinniśmy mieć przygotowane drobne, niezniszczone nominały.

 18. Jakiej pogody należy się spodziewać na miejscu?

  Tybet to klimatycznie i geograficznie mało przyjazne człowiekowi środowisko. Jakkolwiek wyjazd będzie realizowany praktycznie w najcieplejszej porze roku, nie zmienia to faktu, że należy się spodziewać – zwłaszcza nocami – niskich temperatur i wiatru.

  Na temperaturę będą miały główny wpływ wysokość terenu nad poziomem morza oraz stopień zachmurzenia nieba.

  Na obszarze pogranicza Tybetu, w pierwszych dniach wyjazdu, należy spodziewać się temperatur w ciągu dnia - rzędu 15-23 st. C i dużych spadków temperatur wieczorami i nocą - do około +6 - +12 st. C. Bezwzględnie trzeba mieć ze sobą polar, sweter lub kurtkę. Warto dodać, że na początku maja, dość częstym widokiem w tej okolicy jest śnieg.

  W drugiej części wyjazdu, na terenie Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, zwłaszcza w wyżej położonych miejscowościach należy być przygotowanym na temperatury nie przekraczające 15-18 st. C w ciągu dnia, a w nocy schodzące do wartości bliskich 0 st. C. Mróz jest mało prawdopodobny, tak samo jak opady śniegu. Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie deszczu, choć właściwe opady pojawiają się nad Tybetem dopiero w drugiej połowie lipca.

  Bezwzględnie należy być przygotowanym na silny wiatr.

  Podsumowując: każdy uczestnik musi mieć ze sobą: ciepłą odzież (ciepły polar lub sweter, czapkę, lekkie rękawiczki i dodatkowo kurtkę), ubranie zabezpieczające przed deszczem (ewentualnie parasol), dodatkowo ubrania lekkie, przystosowane do umiarkowanie wysokich temperatur oraz obowiązkowo nakrycie głowy chroniące przed słońcem, okulary słoneczne, krem z UV oraz jakieś zabezpieczenie przez wiatrem i niesionym pyłem (apaszka, chusta, buff).

 19. Walizka czy plecak…?

  W co się spakować: w plecak czy torbę na kółkach. Na nasz wyjazd do Tybetu sugerujemy zabrać taki rodzaj bagażu, do którego jesteście Państwo najbardziej przyzwyczajeni. W tym konkretnie przypadku nie sugerujemy zabierania plecaków i absolutnie odradzamy celowy ich zakup na wyjazd. Zdecydowana większość osób będzie miała ze sobą walizki na kółkach i w przypadku Tybetu realizowanej w tej formule dość dobrze to się sprawdzi. W czasie podróży będzie bardzo niewiele odcinków które trzeba będzie pokonać pieszo wraz ze swoim bagażem. Będą to głównie lotnisko i okolice hoteli.

 20. Czy w czasie wyjazdu występuje zagrożenie związane z wysokością?

  Tak. Najwyższa wysokość na jaką dotrą uczestnicy to 5200 m n.p.m. Rodzi ona już potencjalne problemy zdrowotne związane z niedotlenieniem i ogólnie rozumianym przebywaniem na znacznych wysokościach. Warunkiem uchronienia się przez chorobą wysokościową jest właściwa aklimatyzacja, polegająca na stopniowym i wolnym nabieraniu wysokości.

  Przy planowaniu trasy położyliśmy duży nacisk na właściwą aklimatyzację do dużych wysokości. Trasę rozpoczynamy poniżej 3000m i stopniowo przygotowujemy się do pobytu w wyżej położonych regionach. W efekcie przyjazd do Lhasy nie powinien być bardzo uciążliwy dla organizmu, a nocleg w schronisku przy Klasztorze Rongbuk bezpieczny i możliwy w realizacji.

  Wysokość kolejnych noclegów w czasie wycieczki do Tybetu

 21. Co pokrywa ubezpieczenie uczestników?

  Każdy z uczestników jest objęty ubezpieczeniem turystycznym na poniższych warunkach:

  • KL - Koszty leczenia za granicą: 100 000 euro
  • NNW - Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków: 15 000 PLN
  • Transport do kraju zamieszkania - bez limitu
  • Koszty ratownictwa - do 10 000 euro
  • Zaostrzenie choroby przewlekłej - tak
 22. Czy można ubezpieczyć się od rezygnacji z wyjazdu?

  Tak, jednak wiąże się to z dodatkową opłatą.

  Ile kosztuje takie dodatkowe ubezpieczenie?
  od 380 zł do 620 zł od osoby, zależnie od wybranych opcji ubezpieczenia.
  Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora składki dostępnego pod tym adresem

  Na jaki zwrot można wówczas liczyć?
  100% poniesionych kosztów.

  W jakiej sytuacji takie ubezpieczenie zadziała?

  W najbardziej podstawowej formie, bez wybrania dodatkowych rozszerzeń, polisa chroni w sytuacji, w której nie możemy wziąć udziału w wykupionej imprezie turystycznej z powodu:

  • Nagłego zachorowania Ubezpieczonego, Współuczestnika podróży, Dzieci Ubezpieczonego lub Współuczestnika podróży potwierdzonego diagnozą medyczną,
  • Śmierci Ubezpieczonego, Współuczestnika podróży lub Osób im bliskich
  • Nieszczęśliwego wypadku Ubezpieczonego, Współuczestnika podróży lub Osób im bliskich, skutkującego leczeniem ambulatoryjnym lub hospitalizacją
  • Wypowiedzenia umowy o pracę
  • Poważnej szkody w mieniu ubezpieczonego lub współuczestnika podróży.
  • i 31 innych sytuacjach ujętych w OWU

  Po ewentualnym wykupieniu opcji " Rozszerzenie ochrony o następstwa chorób przewlekłych", zyskujemy ochronę w przypadku:

  • Kiedy to w ciągu ostatnich 2 lat, my, osoba nam bliska lub współuczestnik podróży (czyli osoba ujęta w tej samej umowie na podróż), leczy się na jakąś chorobę przewlekłą i przed rozpoczęciem wyjazdu następuje zaostrzenie stanu tej jednostki chorobowej, co uniemożliwia nam wyjazd.

  Do kiedy należy się zdecydować na takie dodatkowe ubezpieczenie?
  Dodatkowe ubezpieczenie należy zawrzeć nie później niż w 14 dni od daty podpisania umowy na wyjazd.

  Zachęcamy do zapoznania się z warunkami ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej.

  pdfUbezpieczenie kosztów imprezy turystycznej


 23. Czy należy przyjąć szczepienia ochronne przed wyjazdem?

  Raczej nie ma potrzeby przyjmowania szczepień ochronnych przez wyjazdem do Tybetu.

  Oficjalnie, do przekroczenia granicy Chin nie potrzeba żadnych zaświadczeń o przyjętych szczepieniach. Z uwagi na charakter wyjazdu (zorganizowany) oraz trasę w dużej mierze opartą o chłodne i wysoko wyniesione tereny ryzyko zachorowania na jedną z niżej wymienionych chorób jest niewielkie.

  Poniżej lista oficjalnie zalecanych szczepień:

  Zalecane szczepienia ochronne: WZW A, B, tężec
  Wskazane szczepienia ochronne: odra, dur brzuszny, błonica, poliomielitis

  Na terenie wszystkich miast Chin powszechne są apteki. Kupić w nich można praktycznie każdy specyfik bez recepty. Są dobrze wyposażone, a pracujący w nich ludzie na ogół kompetentni. Niestety nazewnictwo lekarstw jest zupełnie inne niż w Europie. Z tego powodu bezwzględnie należy posługiwać się łacińskimi nazwami specyfików wyjętymi z ulotek informacyjnych. Dużym problem może też okazać się bariera językowa. Osoby na stałe przyjmujące leki powinny zabrać ich zapas na całą długość wyjazdu.

  W podręcznej apteczce powinno się zgromadzić leki na przeziębienia, biegunki, bóle mięśni, stawów czy głowy. Trzeba mieć ze sobą plastry na skaleczenia czy otarcia, bandaże, gaziki i itp.Cena

8 200 PLN   + 1 630 US$
Cena dotyczcy poprzedniej edycji, w dniach 17 czerwca - 1 lipca 2024 roku. Cena kolejnej edycji może być inna.

oraz dodatkowo

50 US$ - obowiązkowe napiwki dla lokalnych pilotów i kierowców
450 PLN - wiza do Chin

Termin następnej wycieczki do Tybetu
czerwiec 2025

Cena zawiera:
 • Przelot na trasie Warszawa-Lanzhou oraz Lhasa-Warszawa z przesiadkami
 • Pozwolenie na wjazd do Tybetańskiego Regionu Autonomicznego,
 • Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych o standardzie 3* (w ocenie organizatora), z prywatnymi łazienkami,
 • Jeden nocleg w bardzo prostym schronisku w Rongbuk,
 • Posiłki opisane w planie wyjazdu (10 śniadań, 3 lub 4 obiady, 4 kolacje),
 • Opiekę polskiego pilota i przewodnika,
 • Równoczesną opiekę lokalnego, anglojęzycznego pilota,
 • Przejazd pociągiem z Xining do Lhasy w klasie sypialnej – przedział dla 6 pasażerów, imienne łóżko z pościelą,
 • Wszystkie pozostałe transfery prywatnym autobusem lub mikrobusem,
 • Wstępy do wszystkich opisanych w programie obiektów,
 • Ubezpieczenie turystyczne KL 100 000 EUR, NNW 15 000 PLN,
 • Obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera:
 • Wizy chińskiej w kwocie 450 PLN
 • Obowiązkowych napiwków dla lokalnych pilotów, kierowców i bagażowych w kwocie 50 US$/os.,
 • Wyżywienia nieuwzględnionego w powyższym planie: 1 śniadania, 7 obiadów i 7 kolacji,
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego dla uczestnika chcącego dysponować pokojem samodzielnie: US$ 490,
 • Ewentualnych opłat za filmowanie lub robienie zdjęć,
 • Elementów nieopisanych w powyższym programie,
 • Wszelkich wydatków natury prywatnej,
Opcjonalne, dodatkowo płatne atrakcje:
 • Lhasa, dodatkowe zwiedzanie: Klasztor Sera i Ramocze, letnia rezydencja Dalajlamów - Pałac Norbulinka oraz Pustelnia Pabonka. Szczegółowy program pozostawimy do ustalenia z zainteresowanymi osobami.

Odpowiedzi na szereg pytań znajdziesz w sekcji FAQ.

Kiedy następny wyjazd?

Pozostaw nam swój e-mail. Powiadomimy Cię o terminie następnego wyjazdu do Tybetu.
masz pytanie? napisz do nas

Formularz wstępnego zgłoszenia na wyjazd

Wypełnij poniższe pola. Poinformujemy o dalszej procedurze rezerwacji miejsca na wyjazd.


Dziękujemy za zainteresowanie naszym wyjazdem.
Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy dalsze informacje dotyczące rezerwacji miejsca.
W przypadku pytań prosimy pisać na adres wyprawy@transazja.pl

 

 Wysyłając zgłoszenie, wyrażam zgodę na przetwarzanie wpisanych danych osobowych na potrzeby obsługi zgłoszenia.

Administratorem Twoich danych osobowych będzie TRANSAZJA Krzysztof Stępień, ul. Kubusia Puchatka 8/34, 05-800 Pruszków, e-mail: biuro@transazja.pl. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w opublikowanej polityce prywatności.Inne wycieczki do Azji

Wycieczka na Bali: Wyspa bogów i kwiatów, 16 dni Bali, 16 dni
16-31 sierpnia 2024 zapisy

Nepal: kraina uśmiechniętych ludzi, 13 dni Nepal, 13 dni
8–20 października 2024zapisy

Wycieczka do Laosu, 16 dni Laos, 16 dni
24 października–8 listopadazapisy

Indie, 15 dni Indie, 15 dni
14-28 listopada1 wolne miejsce

Sri Lanka: tropikalna Sri Lanka, 14 dni
18-31 stycznia 2025zapisy

Sri Lanka: tropikalna Sri Lanka, 14 dni
1-14 lutego 2025zapisy

Nepal: Muktinath Trekking, 15 dni Nepal trekking, 16 dni
wiosna 2025planowany

Birma: Kraina mnichów i złotych pagód, 16 dni Birma, 16 dni
zapytaj o termin.

Oman: wyprawa samochodowa, 17 dni Oman, 16 dni
zapytaj o termin.

Tybet: Odwiedź dwa obszary kulturowego Tybetu w czasie jednej wyprawy: Amdo i Tybetański Region Autonomiczny!, 15 dni Tybet, 15 dni
czerwiec 2025planowany

Chiny: od Szanghaju po skraj Tybetu, 16 dni Chiny, 15 dni
lato 2025planowany

Namibia: wycieczka samochodami, 18 dni Namibia, 18 dni
wrzesień 2025planowany

Wycieczka do Tybetu: 15 dni z transAzja

Wycieczka objazdowa do Tybetu w 15 dni

Wakacje w Tybecie, pełne wyżywienie w cenie wyjazdu

Dwa obszary kulturowego Tybetu - wycieczka objazdowa

Wycieczka objazdowa po Tybecie: dobre hotele, pełne wyżywienie, polski przewodnik z pasją


TRANSAZJA Krzysztof Stępień
Kubusia Puchatka 8/34, 05-800 Pruszków,
NIP 534-206-00-25, REGON 366981342,
email: biuro@transazja.pl