Oman Wycieczka objazdowa samochodami: 17 dni - wszystkie regiony kraju!

Oman - pojedć na wakacje życiawielka przygoda w Omanie

Wycieczka objazdowa samochodami po niemal wszystkich zakątkach Omanu: plaże, góry, solniska, miasta i pustkowia

Wycieczka samochodami po Omanie: Nizwa, Maskat, Salalah, Bahla

kraj Oman
zobacz też oferty: wycieczka do Chin, Tybetu, Bali
długość wyjazdu 17 dni, łącznie z przelotami
trasa 4000 km, wszystkie regiony Omanu - Muscat, Wadi Shab, Qalhat, Sur, Ras al Jinz, Jalan Bani Bu Hassan, Jalan Bani Bu Ali, Pustynia Sharqiya, Solnisko Bar Al Hikman, Bantawt, Mirbat, Jabal Samhan, Wadi Hinna, Taqah, Wadi Darbat, Plaża Al Fazayah, Plaża Mughsayl, Piaski Ramlat Az Zamayim, Misfat Al Abriyeen, Nizwa, Bahla, Jabrin, Al Ayn, Wielki Kanion Arabii, Al Hamra, Bilad Sayt*, Wąwóz Węża*, Rustaq, Nakhal, Muscat
rodzaj wyjazdu Wycieczka objazdowa do Omanu: umiarkowanie łatwy, umiarkowanie intensywny.
termin Następny planowany termin:
marzec 2020
dla kogo dostępny bez ograniczeń wiekowych, dla każdego, dla kogo spędzanie dużej części dnia w samochodzie, spanie w namiotach i brak hotelowych wygód nie jest problemem.
liczba uczestników minimum 8 osób - maksimum 12 osób
zakwaterowanie 2 noce w hotelu, 13 nocy w namiotach na trasie
wyżywienie w cenie wyjazdu, ale przygotowywane samodzielnie w obozowiskach
Długość trasy około 4000 km
kod wyjazdu OM-19-01

na wiele pytań znajdziesz odpowiedzi w sekcji FAQ

4000 km po kraju przesyconym zapachem kadzidła, gdzie wyobrażenia z bajek Tysiąca i Jednej Nocy stają się rzeczywistością

Dlaczego Oman?

Wyobraź sobie kraj przesiąknięty wszechobecnym zapachem kadzidła, którego historia liczy ponad 3000 lat, gdzie co krok natrafia się na warowne forty, jeszcze całkiem niedawno broniące swoich załóg grubymi murami. Kraj, w którym możesz stanąć przed doskonale zachowanymi zabytkami, starszymi niż egipskie piramidy w Gizie, a wyobrażenia zaczerpnięte z Księgi tysiąca i jednej nocy stają się rzeczywistością. Kraj, w którym możesz kąpać się w krystalicznie czystych wodach oceanu, by zaledwie godzinę później spoglądać na ten sam ocean z klifu wysokiego na prawie 2000 metrów, gdzie jednego dnia, aż po horyzont rozciągają się piaskowe wydmy bezkresnej pustyni, a dzień później otaczają Cię majestatyczne górskie szczyty. To miejsce, gdzie możesz stanąć metr od potężnego, morskiego żółwia składającego jaja na plaży, lub od nowa zdefiniować sobie pojęcie bezkresu i pustki na solnisku Bar al Hikman. Kraj, w którym o wschodzie słońca powita Cię stado przechodzących obok różowych flamingów lub zirytują leniwe wielbłądy tarasujące drogę. To również miejsce, gdzie możesz nabyć choćby i worek kadzidła - produktu, o którym słyszałeś od dziecka w ramach opowieści biblijnych, a którego nie umiałeś do końca zdefiniować. To wreszcie kraj gościnnych i uczynnych ludzi, gdzie tradycja islamu idzie w parze z nowoczesnością i tolerancją. Oman to zdecydowanie więcej niż jedyny kraj na literę "O"!

Uwaga: ważne, przeczytaj poniższą informację!

Wyjazd zakłada całkowitą samowystarczalność uczestników, zupełnie bez wsparcia omańskich współorganizatorów. Uczestnicy (w ramach jasnego podziału ról) sami prowadzą samochody, gotują, dbają o wodę, zaopatrzenie, ekwipunek oraz sami rozbijają i składają obozy. Wszystkie noclegi poza stolicą Omanu będą odbywać się wyłącznie w namiotach. Logistykę na miejscu, nawigację na trasie, dużą cześć ekwipunku, wiedzę merytoryczną oraz doświadczenie zapewni z kolei polski prowadzący.

Prowadzenie

Krzysztof Stępień - pilot wyjazdu do OmanuKrzysztof Stępień - Geograf, podróżnik, specjalizujący się w krajach Azji. Właściciel biura podróży TRANSAZJA. Podróżuje regularnie od 2003 roku. Odwiedził do tej pory 29 krajów w samej tylko Azji, spędzając tam łącznie ponad 4 lata. Bardzo regularnie zagląda do Chin i Nepalu. Kulturowy obszar Himalajów traktuje jako "swoje miejsce na Ziemi". Ukończył Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, pisząc pracę magisterską na temat osadnictwa we Wschodnim Nepalu. Na Półwyspie Arabskim podróżował po Kuwejcie, Katarze, Emiratach Arabskich i Omanie, z czego ten ostatni na stałe zagościł w sercu i myśach. W 2013 roku współorganizował i prowadził "karawanę na skraj Tybetu" - wyprawę do nepalskiego Upper Dolpo. W 2017 zorganizował i poprowadził wyprawę, której celem było piesze przejście przez Himalaje z Nepalu do Zachodniego Tybetu. Eksplorował Zachodni Tybet, razem z pielgrzymami obszedł świętą Górę Kailash. Współtwórca portalu internetowego www.transAzja.pl - promującego indywidualne podróżowanie po Azji. Największy sukces - przejechanie całego Tybetu na początku zimy. Najnowsze zauroczenie: samochodowe wyprawy po Afryce.

Zgłoszenia

Termin następnego wyjazdu
marzec 2020

Pozostaw nam swój e-mail. Powiadomimy Cię o terminie następnego wyjazdu do Omanu.masz pytania? napisz!


Koncepcja wyjazdu do Omanu

Ukryte piękno Omanu znajduje się częstokroć w głębokim interiorze, z dala od ośrodków miejskich, a nierzadko nawet od dróg. Nie da się zobaczyć najpiękniejszych miejsc w kraju i tego samego dnia dotrzeć do wygodnego hotelu. Aby doświadczyć Omanu trzeba mobilności, samowystarczalności i chęci przeżycia przygody. Mobilność zapewnią potężne, acz wygodne samochody terenowe, a samowystarczalność namioty i przewożony ekwipunek.

Główne atrakcje

 • Żółwie morskie składające jaja na plaży Ras al Jinz,
 • Kamienne kurhany w Al Ayn - starsze niż piramidy w Gizie,
 • Pustynia Sharqiya i jej piaskowe wydmy,
 • Bezkresne solnisko Bar Al Hikman,
 • Białe, trudno dostępne wydmy Bantawt,
 • Wydmy Empty Quarter - największej, piaszczystej pustyni świata,
 • Plantacje kadzidłowca w południowym regionie Dhofar,
 • Okazałe fortece w Bahla, Nizwa, Jabrin, Rustaq, Nakhal,
 • Nocleg na szczycie Wielkiego Kanionu Arabii,
 • Górskie wioski: Bilad Sayt*, Misfah Al Abriyeen, Ghul, Al Hamra,
 • Obozowanie na idealnych plażach Al Fazayah i Mughsayl,
 • Baobaby w Wadi Hinna,
 • Wielbłądy w Wadi Darbat,
 • Flamingi w Bar al Hikman,
 • Obozowanie w najpiękniejszych zakątkach Omanu,
 • 4000 km trasy dookoła kraju

w programie: jeden dzień wypoczynku na plaży !Czy Oman jest bezpiecznym krajem?

Organizator

TRANSAZJA Krzysztof Stępień
Kubusia Puchatka 8/34, 05-800 Pruszków,
NIP 534-206-00-25, REGON 366981342,

Legalnie działająca firma, wpisana do Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych pod numerem 10621, do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1887 oraz posiadająca Gwarancję Ubezpieczeniową Organizatora Turystyki o numerze M515713.

Inne propozycje

Wycieczka objazdowa do Omanu: 17 dni | wyjazd z transAzja.pl Kliknij aby przeczytać pełny program wyprawy "Dzień po dniu"

Program wycieczki do Omanu

Dzień 1   Wylot z Polski
Dzień 2   Przylot do Omanu / Wielki Meczet, uzupełnienie ekwipunku

Wielki Meczet Sułtana Kabusa w Muscat, OmanDo stolicy Omanu przylecimy w godzinach nocnych. Na lotnisku odbierzemy zarezerwowane samochody i pojedziemy do hotelu. Po śniadaniu odwiedzimy jeden z największych i najpiękniejszych meczetów świata islamu - Wielki Meczet Sułtana Kabusa. Następnie jadąc nadmorską promenadą Mutrah dotrzemy do Starego Muscat - dzielnicy rządowej, w której znajduje się między innymi Pałac Sułtana. Popołudnie i wieczór poświęcimy na uzupełnienie wyposażania i zakupy na następne dni wyprawy.

Wielki Meczet Sułtana Kabusa jest największą świątynią w Omanie. Budowę zaczęto w 1995 roku na polecenie Sułtana Kabusa. Trwała ona sześć lat. Zmieścić się tam może aż 20 tys. osób. W czterech rogach wznoszą się minarety wysokie na 45 m, które wraz z piątym, najwyższym - 91,5 m - symbolizują pięć filarów islamu. Podłogę pokrywa 2 największy na świeci perski dywan, tworzony przez 600 kobiet na przestrzeni czterech lat. Sala rozświetlona jest przez 35 żyrandoli dekorowanych kryształami Swarovskiego.

Dzień 3   Muscat / przejazd i eksploracja Wadi Ash Shab / obóz na plaży Fins

DYSTANS: około 180 km, doskonała droga asfaltowa na całej długości
OBÓZ: nad oceanem, na kamienistej plaży nieopodal wsi Fins

Wadi Ash Shab, OmanPo śniadaniu, przed wyjazdem ze stolicy, odwiedzimy jeszcze Królewski Teatr Operowy – oczko w głowie panującego sułtana. Następnie opuścimy Muscat i ruszymy w trasę. Po przejechaniu niemal 180km wygodną autostradą dotrzemy do jednego z najpiękniejszych w Omanie wadi (okresowo zalewana dolina rzeczna) – Wadi Ash Shab. Łodzią przeprawimy się na druga stronę, po czym pieszo udamy się w głąb skalnego wąwozu. Naszym celem będzie kąpiel w krystalicznie czystych oczkach wodnych, znajdujących się około godzinę marszu w górę doliny. Po powrocie do samochodów udamy się na nieodległą, skalną plażę, nieopodal wioski Fins. Tam rozbijemy nasz pierwszy obóz.

Królewski Teatr Operowy jest trzecią sceną operową w krajach arabskich Bliskiego Wschodu po scenach w Bejrucie i Kairze. Z teatrem współpracuje utworzona w roku 1985 Królewska Orkiestra Symfoniczna, składająca się z muzyków arabskich.

Wadi Ash Shab to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych zarazem wadi w Omanie. To skalny, głęboki wąwóz z dość trudnym pieszym szlakiem prowadzącym do oczek wodnych, z krystalicznie czystą wodą.

Dzień 4   Grobowiec Bibi Maryam w Qalhat / Sur / Ras al Jinz

DYSTANS: około 120 km, doskonała droga asfaltowa na całej długości
OBÓZ: na pustyni, nieopodal rezerwatu żółwi morskich w Ras al Jinz

Panorama Sur, OmanPo śniadaniu będziemy kontynuować podróż wybrzeżem, docierając ostatecznie do miejscowości Qalhat. Tam zatrzymamy się na moment przy średniowiecznym grobowcu Bibi Maryam, by dalej udać się drogą do Sur. Obóz rozbijemy już po zmroku, na pustyni nieopodal rezerwatu żółwi morskich w Ras al Jinz.

Mauzoleum Bibi Maryam w Qalhat to jedyna pozostałość po ważnym, średniowiecznym porcie handlowym, należącym do Królestwa Ormus. Przyjmuje się, że sam Marco Polo zatrzymał się tu w czasie swojej podróży na wschód. Miejsce to od 1988 roku znajduje się na Liście UNESCO.

Sur to jedna z ładniejszych miejscowości na wybrzeżu Omanu, miasto słynące z budowy Dhow (tradycyjnych, arabskich, drewnianych łodzi). Niegdyś ważny punkt na morskim szlaku handlowym. W VI wieku Sur stało się centrum handlu z Indiami i Afryką Wschodnią. W dużej mierze handlowano tu niewolnikami. Trwało to do połowy XIX wieku, kiedy Wielka Brytania zakazała handlu niewolnikami.

Dzień 5   Rezerwat żółwi morskich w Ras al Jinz / wizyta w Jalan Bani Bu Hassan / obóz na Pustyni Sharqiya

DYSTANS: około 255 km, w tym nie więcej niż 30 km po piaszczystej pustyni, reszta asfaltem
OBÓZ: na piaskowych wydmach Pustyni Sharqiya

Rezerwacie żółwi morskich w Ras al Jinz, OmanDzień rozpoczniemy pobudką na długo przed wschodem słońca, bowiem o 5 rano musimy się stawić w rezerwacie żółwi morskich w Ras al Jinz. Tam, pod okiem lokalnego przewodnika wyjdziemy na plażę, aby podglądać potężne, morskie żółwie wychodzące licznie na plażę każdej nocy celem złożenia jaj. Z Ras al Jinz ruszymy dalej do rzadko odwiedzanych miasteczek Jalan Bani Bu Ali i Jalan Bani Bu Hassan. Obejrzymy znajdujące się tam potężne forty obronne oraz unikalny meczet. Późnym popołudniem opuścimy asfalt wjeżdżając do Sahary Omanu – pustynnego obszaru Sharqiya Sands. Mknąc pomiędzy piaskowymi wydmami dotrzemy do miejsca, w którym rozbijemy kolejny obóz.

Ras al Jinz to najdalej na wschód wysunięty punkt Półwyspu Arabskiego. Fort w Jalan Bani Bu Hassan, OmanJest to również miejsce, w którym rocznie ponad 20 000 samic żółwia morskiego wychodzi na brzeg celem złożenia jaj. Z tego powodu obszar plaży został objęty ochroną. Każdego dnia wieczorem oraz przed wschodem słońca, pod okiem lokalnego przewodnika można wyjść na plażę i obejrzeć wychodzące na brzeg potężne żółwie. Niezwykłe doświadczenie...

Jalan Bani Bu Hassan i Jalan Bani Bu Ali to dwie niewielkie miejscowości położone na skraju pustyni. Szczycą się średniowieczną zabudową, majestatycznymi fortami warownymi oraz unikalnym meczetem Jami al-Hamoda, z 52 kopułami.

Pustynia Sharqiya, właściwie Ramlat al-Wahiba lub Wahiba Sands to omańska Sahara. Wahiba Sands, OmanObszar piaszczystej pustyni rozciągający się na długości 180 km z północy na południe i 80 km ze wschodu na zachód. Nazwa pochodzi od plemienia Beduinów zamieszkujących ten teren. Cechą charakterystyczną są wysokie pasma wydm, ciągnące się równolegle dziesiątki kilometrów z północy na południe, tworzące w ten sposób swoistego rodzaju korytarze, niezwykle trudne do pokonania w poprzek.

Dzień 6   Przejazd na solnisko Bar Al Hikman

DYSTANS: 410 km, w tym około 30 km po piaszczystej pustyni oraz 42 km po solnisku, reszta asfaltem
OBÓZ: na plaży, na południowym krańcu półwyspu Bar al Hikman

solnisko Bar Al Hikman, OmanTego dnia musimy opuścić Pustynię Sharqiya, by poruszając się na południe drogą wzdłuż wybrzeża osiągnąć portową osadę Al Shanna. Tam zjemy późny obiad oraz uzupełnimy zapasy przed wjazdem na bezkresne solnisko Bar Al Hikman. Nawigując ostrożnie postaramy się trafić na uroczą, obsypaną białym piaskiem plażę znajdującą się na południowym krańcu półwyspu. Tam rozbijemy kolejny obóz.

Bar al Hikman to gigantyczne solnisko, kandydujące do wpisania na Listę UNESCO. Jest tak przerażająco bezkresne i płaskie, że zdaje się na nowo definiować pojęcie pustkowia. Patrząc w dal nie sposób szacować dystansu bo brakuje choćby najmniejszych punktów odniesienia. Grozy i tajemniczości dodają jeszcze szkielety potężnych żółwi rozrzucone po terenie oddalonym o całe kilometry od linii brzegowej. Bar al Hikman to również niezwykłe ptasie sanktuarium, pełne flamingów, pelikanów i wielu innych gatunków morskiego ptactwa. Miejsce bezwzględnie warte odwiedzenia!

Dzień 7   eksploracja Bar al Hikman / przejazd do białych wydm Ras Bantawt / Ad Duqm / Ras Madrakah

DYSTANS: około 400 km, w tym co najmniej 40 km po solnisku, plaży i bezdrożach, reszta asfaltem
OBÓZ: na skalistej plaży w Ras Madrakah

Białe wydmy Ras Bantawt, OmanNa początek wielce prawdopodobne jest spotkanie ze stadem flamingów brodzących w płytkiej lagunie nieopodal obozu. Po śniadaniu będziemy eksplorować solnisko, bawiąc się samochodami na bezkresnym pustkowiu. Następnie miniemy rybacką osadę Filim, by wrócić na asfalt. Naszym głównym celem na ten dzień będzie Ras Bantawt - białe, wysokie wydmy schodzące bezpośrednio do linii oceanu. To będzie idealne miejsce na południową kąpiel w oceanie. Z Bantawt ruszymy w kierunku asfaltowej drogi. Poprowadzi nas ona daleko na południe. Po drodze zatrzymamy się na moment w portowej miejscowości Ad Duqm, aby uzupełnić paliwo i zapasy, po czym ruszymy dalej do Ras Madrakah, gdzie rozbijemy obóz na plaży.

Ras Bantawt to pasmo wysokich wydm usypanych z białego jak śnieg piasku, schodzących niemal bezpośrednio do linii wybrzeża.

Dzień 8   Przejazd do regionu Dhofar / zwiedzanie Mirbat / obóz na szczycie klifu Jabal Samhan

DYSTANS: około 630 km, doskonała droga asfaltowa na całej długości
OBÓZ: na wysokim klifie z widokiem na Mirbat i ocean znajdujące się 1250 metrów poniżej

Wschód słońca na szczycie Jabal Samhan, OmanTego dnia musimy pokonać znaczny dystans, aby wjechać do regionu Dhofar. Na szczęście w całości asfaltowa droga będzie wiodła malowniczą, nadmorską trasą, a kilometry będą szybko uciekały. Późnym popołudniem dotrzemy do niegdysiejszej stolicy regionu Dhofar - Mirbat. Obejrzymy tam fort, kilka starych budynków w stylu jemeńskim oraz muzułmańskie mauzoleum Bin Ali. Następnie, po uzupełnieniu zapasów opuścimy linię wybrzeża i ruszymy serpentynami na linię wysokich klifów górujących na horyzoncie. Naszym celem będzie Jabal Samhan - płaskowyż położony 1250 metrów powyżej poziomu morza. Tam rozbijemy obozowisko. To będzie prawdopodobnie najzimniejsza noc naszego wyjazdu!

Mirbat to dawna stolica regionu Dhofar. Ważny punkt handlu kadzidłem oraz końmi. W 1972 roku był areną słynnej bitwy pomiędzy 9 osobowym oddziałem brytyjskich SAS i 300 rebeliantami. Obecnie niewielkie miasteczko rybackie, popadające w ruinę.

Jabal Samhan to płaskowyż położony na wysokości 1250 m powyżej poziomu morza, zaledwie w odległości około 15km od linii brzegowej. W dalszej części jest to obszar rezerwatu ścisłego, chroniący niewielką populację leopardów. Aby tam wjechać trzeba mieć specjalne pozwolenie, jednak punkt widokowy położony na krawędzi klifu jest dostępny dla każdego. Idealne miejsce na rozbicie namiotów.

Dzień 9   Baobaby w Wadi Hinna / zwiedzanie Taqah / wielbłądy w Wadi Darbat / obóz na plaży Al Mughsayl

DYSTANS: około 200 km, doskonała droga asfaltowa na całej długości
OBÓZ: na pięknej plaży Al Mughsayl

Taqah Fort, OmanWstaniemy tuż przed wschodem słońca, aby zobaczyć wspaniałą panoramę roztaczającą się z wysokiego klifu. Później obejrzymy jedyne w Arabii baobaby w Wadi Hinna oraz udowodnimy, że ciężki pojazd może samodzielnie poruszać się pod górę w „antigravity point”. Następnie pojedziemy do miejscowości Taqah. Tam zwiedzimy pięknie odrestaurowany fort oraz wdrapiemy się na punkt widokowy, aby zobaczyć prawdopodobnie najpiękniejszą plażę w Omanie. Dalej poruszając się po Wadi Darbat obejrzymy dziesiątki wielbłądów, by ostatecznie wylądować w stolicy regionu Dhofar – dużym mieście Salalah. Tam, poza uzupełnieniem zapasów odwiedzimy przepełniony zapachem kadzidła Souq Al Hasn. Obóz rozbijemy na majestatycznej plaży Al Mughsayl.

Wadi Hinna to jedyne miejsce w Arabii, gdzie można spotkać baobaby. Są mniejsze niż te występujące w Afryce, ale należą do tej samej rodziny.

Taqah to obecnie ładne miasteczko rybackie, z pięknymi plażami ciągnącymi się aż do Salalah. Plaża Al Mughsayl, OmanNiegdyś było ważnym punktem na mapie szlaków handlowych. Warte odwiedzenia są: Zamek Taqah - odrestaurowany i w pełni umeblowany, jeden z najlepszych w Omanie fortów-muzeów

Wadi Darbat - bardzo popularne miejsce piknikowe w Dhofar. Dużo polan, drzew oraz wodospad. Prawdziwe piękno ujawnia w lecie, w porze monsunu, kiedy okolica jest bujnie zielona, a wodospad bardzo potężny.

Souq Al Hasn - jedno z najbardziej tradycyjnych, arabskich targowisk w całej Arabii. Miejsce przesiąknięte zapachem sprzedawanego tam masowo kadzidła.

Dzień 10   Wyjazd z Al Mughsayl / zwiedzanie Salalah: portu Al Baleed, Suku Al Hasn / obóz na plaży Al Fazayah

DYSTANS: około 150 km, doskonała droga asfaltowa na całej długości
OBÓZ: na pięknej plaży Al Fazayah

Sprzedawczyni kadzidła na Souqu Al Hasn, Salalah OmanTego dnia uroczą plażę Al Mughsay opuścimy dopiero wczesnym popołudniem spędzając czas na kąpielach, opalaniu, jedzeniu i relaksacji. Naszym kolejnym przystankiem będzie czwarte, największe miasto Omanu i zarazem stolica regionu Dhofar – Salalah. Poza uzupełnieniem zapasów odwiedzimy ruiny XII wiecznego portu Zafar oraz interesujące Muzeum Kadzidła. Wczesnym popołudniem, obóz rozbijemy na niemal idealnej plaży Al Fazayah.

Al Baleed to dobrze zachowane ruiny XII w portu Zafar. Z niego kadzidło było wysłane statkami do Indii w zamian za przyprawy. Na terenie znajduje się również ciekawe Muzeum Kadzidła - doskonale opowiadające historię handlu kadzidłem.

Dzień 11   Wypoczynek na idealnej Plaży Al Fazayah

DYSTANS: 0 km – dzień odpoczynku na plaży
OBÓZ: na niemal idealnej plaży Al Fazayah

Plaża Al Fazayah, OmanAl Fazayah – to cztery bardzo kameralne, piaszczyste plaże, uznawane za jedne z najprzyjemniejszych w Omanie. Znajdują się około 60km na zachód od Salalah. To będzie nasz najdalej na zachód wysunięty punkt trasy oraz idealne miejsce na odpoczynek po 10 dniach podróży.

Dzień 12   Plantacja kadzidłowca w Wadi Dawkah / przejazd do Al Muqhin / obóz na wydmach Ramlat az Zamayim

DYSTANS: około 700 km, doskonała droga asfaltowa na całej długości
OBÓZ: w Ramlat Az Zamayim, na pustyni, pomiędzy wydmami piaskowymi

Obóz w Ramlat az Zamayim, OmanTego dnia będziemy mieli do pokonania najdłuższy dystans w czasie całej naszej wyprawy. Bardzo wczesnym porankiem opuścimy malowniczy region Dhofar i rozpoczniemy przejazd na północ kraju. Po drodze zatrzymamy się w Wadi Dawkah, gdzie obejrzymy plantację drzew kadzidłowca. Na obiad zatrzymamy się w Oazie Al Muqhin, by przed zachodem słońca rozbić obóz pomiędzy wydmami Ramlat az Zamayim, na skraju największej piaszczystej pustyni na świecie, Empty Quarter.

Ramlat az Zamayim to umowne miejsce na mapie, znajdujące się w miejscu, gdzie wydmy piaskowe Empty Quarter (największej piaszczystej pustyni na świecie) wcinają się głęboko w terytorium Omanu.

Dzień 13   Przejad w Góry Al-Hadżar / zwiedzanie fortów: Bahla i Jabrin

DYSTANS: około 360 km, doskonała droga asfaltowa na całej długości
OBÓZ: w buszu, nieopodal Nizwy

Bahla Fort, OmanWczesnym porankiem zwiniemy nasz pustynny obóz i ruszymy w Góry Al-Hadżar. Od tego momentu nasza wyprawa przyjmie wybitnie górski charakter. Odwiedzimy największą twierdzę warowną Omanu - monumentalny Fort Bahla oraz ruiny średniowiecznego podzamcza. Następnie staniemy przy prawdopodobnie najlepiej zachowanym forcie obronnym kraju - Forcie Jabrin. Obóz na noc rozbijemy w buszu, parę kilometrów na południe od Nizwy.

Fort Bahla wpisany na Listę UNESCO fort został zbudowany w XIII wieku przez zamożne plemię Bani Nebhan dominujące w regionie. Oryginalna konstrukcja ma kamienne fundamenty i mury z niewypalanej cegły i błota. Razem z resztą miasta jest wspaniałym przykładem średniowiecznej architektury południowej Arabii.

Fort Jabrin to imponująca twierdza wybudowana w latach 1670-1675 jako miejsce zamieszkania Sułtana bin Saif al Ya'arubi. Fort stał się ośrodkiem nauki, medycyny, astrologii i studiów islamskich. Ma wiele komnat, dużo zdobień. W środku znajduje się również grobowiec samego sułtana.

Dzień 14   Zwiedzanie Nizwy: owalny fort i bazar / kurhany w Al Ayn / obóz nad krawędzią Wielkiego Kanionu Arabii

DYSTANS: około 180 km, w tym około 35 km szutrową drogą po górach
OBÓZ: W górach, na krawędzi Wielkiego Kanionu Arabii, na wysokości 2000 metrów

Po śniadaniu ruszymy do jednej z najbardziej turystycznych miejscowości Omanu, do Nizwy. Nizwa Fort, Oman Zwiedzimy tam charakterystyczny owalny fort oraz kryty bazar. Jeżeli będzie to piątkowy poranek to zobaczymy jeszcze jeden z najbardziej etnicznych i prawdziwych bazarów tej części świata - targ zwierząt w Nizwie. Później ruszymy w góry, zatrzymując się po drodze w Al Ayn i doskonale zachowanych kurhanach pogrzebowych sprzed 4500 lat. Następnie ruszymy górską drogą w kierunku najwyższego szczytu Omanu - Jabel Shams. Przed zachodem słońca rozbijemy obóz na wysokości 2000 metrów, nad krawędzią Wielkiego Kanionu Arabii. Będzie to niezapomniany nocleg z fantastyczną panoramą gór.

Nizwa to drugie najbardziej turystyczne miasto w Omanie. Kurhany w Al Ayn, OmanGłówną atrakcją jest Fort Nizwa wybudowany w 1668 roku z charakterystyczną, owalną wieżą zbombardowaną przez brytyjskie lotnictwo w czasie arabskiej rewolty na początku lat 50-tych XX wieku.

Al Ayn to jedno z trzech stanowisk archeologicznych datowanych na okres 2500 lat p.n.e. Rzeczą charakterystyczną są bardzo dobrze zachowane kamienne grobowce w kształcie pszczelich uli. Całość jest wpisana na Listę UNESCO. Stanowisko w Al Ayn jest najlepiej zachowane, grobowce nie są rozkopane, a ciekawe tło stanowi 1000m wysokości klif Jebel Misht.

Jabel Shams / Góra Słońca - to najwyższy szczyt Omanu 3075m. Poranek na szczycie Wielkiego Kanionu Arabii, OmanSam szczyt nie jest dostępny dla zwiedzających (instalacje wojskowe), ale miejsce znane jest bardziej nie za sprawą samej góry, lecz z widoku jaki rozpościera się w dół Wadi An Nakhur. Cały ten obszar zwany jest często Wielkim Kanionem Arabii za sprawą podobieństwa do swojego amerykańskiego odpowiednika.

Dzień 15   Zwiedzanie wiosek Al Hamra i Misfah Al Abriyeen

DYSTANS: około 100 km, w tym około 50 km dość trudną, szutrową drogą po górach
OBÓZ: W górach, na wysokości około 1600 metrów n.p.m.

Droga w okolicach Wielkiego Kanionu Arabii, OmanNadal będziemy kontynuować nasz przejazd przez wysokie góry Omanu. Po śniadaniu zjedziemy ze szczytu Wielkiego Kanionu Arabii zatrzymamy się w starej części miasteczka Al Hamra, aby przespacerować się pomiędzy zabytkowymi, opuszczonymi zabudowaniami. Następnie zawitamy do malowniczej, górskiej wioski Misfat Al Abriyeen. Zaparkujemy samochody i pieszo ruszymy ścieżką prowadzącą przez ogromną plantację daktyli. Będziemy kluczyć pomiędzy zacienionymi tarasami, obserwując jak działa falaj - tradycyjny system nawadniania pól. Wczesnym popołudniem ponownie ruszymy w wysokie góry, tym razem starając się przed zmrokiem dotrzeć do wysoko położonego obozowiska nieopodal wioski Hatt. To będzie nasza ostatnia noc w Omanie.

Al Hamra to malownicza, górska wioska, prawdopodobnie jedna z najstarszych wsi w Omanie. Wadi An Nakhur, OmanIntersująca przez obecność dobrze zachowanych 2 lub 3 kondygnacyjnych budynków w stylu jemeńskim. W starej części wsi znajduje się dużo opuszczonych budynków dających pogląd jak wyglądało tu życie wieki temu.

Misfah Al Abriyeen to malownicza, górska wioska, często używana jako wizytówka w folderach na temat Omanu, czy wręcz w programach dokumentalnych na jego temat. Ciekawa zabudowa, falaj (system irygacji), plantacje, dużo zieleni na tle surowych gór.

Dzień 16   Zwiedzanie fortów Rustaq i Nakhal / powrót do Muscat: Mutrah Souq / wyjazd na lotnisko

DYSTANS: około 300 km, w tym co najmniej 40 km nieutwardzoną drogą po górach, reszta doskonałym asfaltem

Wioska Bilad Sayt, OmanTo będzie nasz ostatni dzień w Omanie. Po zwinięciu ostatniego obozu udamy się do prawdopodobnie najbardziej malowniczej i trudno dostępnej wioski w Omanie - Bilad Sayt. Następnie pojedziemy do Wąwozu Węża - kanionu zalanego częściowo wodą. Później opuścimy górskie drogi i dotrzemy do ostatnich dwóch fortec na naszej trasie: Fortu Rustaq oraz Fortu Nakhal (ten ostatni zobaczymy tylko z zewnątrz). Naszą omańską pętlę zakończymy powrotem do Muscat. Wieczór spędzimy na barwnym i egzotycznym Mutrah Souq (bazarze), gdzie będzie można wydać ostatnie omańskie riale. Późnym wieczorem udamy się na lotnisko, gdzie oddamy samochody, kończąc tym samym naszą przygodę w Omanie.

Uwaga: W czasie niezwykle intensywnych opadów deszczu w październiku 2018 roku, górskie drogi w okolicach Bilad Sayt uległy uszkodzeniu i aktualnie przejazd nimi uważamy za zbyt niebezpieczny. Jeśli drogi te nie zostaną wyremontowane do czasu wyjazdu, to nie zdecydujemy się na ich pokonywanie. W takiej sytuacji, ostatniego dnia pobytu w Omanie będziemy musieli wrócić do Muscat asfaltową, okrężną drogą, rezygnując tym samym z zobaczenia Bilad Sayt, Wąwozu Węża, Fortu Rustaq i Nakhal.

Bilad Sayt to kolejna malownicza, górska wioska w Omanie. Poza plantacjami daktyli, charakterystyczną rzeczą są zielone tarasowe pola uprawne, mocno kontrastujące z okolicą. Bilad Sayt jest położona w dość trudno dostępnym miejscu, przy jednej z trudniejszych - ale zarazem jednej z najbardziej malowniczych - górskich dróg w Omanie. Droga ta wiedzie z okolic Nizwy przez wysokie partie gór, przez Wadi Bani Awf i jej wąwozy ku wybrzeżu oceanu.

Wąwóz Węża - inaczej zwany Wadi Bima - to popularne miejsce. Dno wąwozu w wielu miejscach jest zalane wodą, co daje możliwość pływania, naturalnych wodnych zjeżdżalni czy skoków ze skał do wody.

Fort Rustaq, OmanFort Rustaq to XIII wieczna twierdza zlokalizowana u podnóża gór. Została niedawno odnowiona i ponownie udostępniona zwiedzającym. Kompleks posiada 4 wieże strażnicze, meczet, byłe więzienie oraz falaj (system irygacji). Obiekt został nominowany do wpisania na Listę UNESCO.

Fort Nakhal to odrestaurowana forteca z historią sięgającą czasów pre-islamskich. Jest malowniczo usytuowana na skale, u podnóża Północnych Gór Hajar.

Mutrah Souq (bazar) jest jednym z najstarszych w Omanie. Mutrah Souq w Muscat, OmanMimo nowoczesnych udogodnień nadal można tu poczuć dawną atmosferę; bardzo ciekawy efekt daje tradycyjne zadaszenie. Cały targ jest swoistym labiryntem uliczek, wzdłuż których stoi mnóstwo niewielkich sklepów. Jest to idealne miejsce by zakupić pamiątki.

Dzień 17   Wylot do Polski / przylot do Warszawy
Kliknij aby przeczytać pełny program wyprawy "Dzień po dniu"

Filmy z wycieczki do Omanu


Chcesz wiedzieć jak wyjazd wygląda w rzeczywistości?
Obejrzyj 21 filmów kręconych przez nas, w czasie poprzednich wyjazdów do Omanu.


Fotografie z wycieczki do Omanu

Przeczytaj nasze notatki pisane "na żywo" w czasie pobytu na Półwyspie Arabskim


fotoAazja.pl fotoAazja.pl

Inne propozycje

Chiny: od Szanghaju po skraj Tybetu, 16 dni Chiny, 15 dni
16-30 września 2019zapisy

Nepal: Muktinath Trekking, 16 dni Nepal z medytacją, 16 dni
2-17 października 2019zapisy

Nepal: Muktinath Trekking, 16 dni Nepal Trekking, 16 dni
15-30 października 2019zapisy

Birma z jogą: Kraina mnichów i złotych pagód, 16 dni Birma z jogą, 16 dni
2-17 listopada 2019zapisy

Birma: Kraina mnichów i złotych pagód, 16 dni Birma, 16 dni
15-30 listopada 2019zapisy

Sri Lanka: tropikalna Sri Lanka z jogą, 14 dni
3-16 grudnia 2019zapisy

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Kto może wziąć udział w wyjeździe?

  Praktycznie każdy, kto jest odpowiednio zmotywowany do przeżycia tego typu przygody, posiada 17 dni urlopu lub wolnego czasu i opłaci swój udział. Program wyjazdu został przygotowany w taki sposób, aby był dostępny dla każdego, bez ograniczeń wiekowych.

 2. Czy Oman jest bezpiecznym krajem?

  Oman jest czwartym, najbezpieczniejszym krajem na świecie - wynika z raportu o konkurencyjności turystyki na rok 2017 Światowego Forum Ekonomicznego.

  Również w naszej ocenie, Oman zdecydowanie można zaliczyć do państw bardzo bezpiecznych. Swoją opinię opieramy na pobytach tam w grudniu 2014, listopadzie 2015, styczniu i październiku 2016, marcu 2017 oraz kwietniu 2018 roku. Pod tym względem jest to jedno z najprzyjemniejszych państw po których podróżujemy. Mieszkańców cechuje wysoka kultura osobista oraz grzeczność i gościnność wobec obcokrajowców. Oman to kraj muzułmański, jednak tradycja islamu idzie w parze z nowoczesnością i tolerancją. Ani razu w czasie pobytu tam nie odczuliśmy dyskomfortu związanego w wyznawaniem innej wiary lub byciem obcokrajowcem. Co więcej, wielokrotnie mogliśmy liczyć na bezinteresowną pomoc i zainteresowanie ze strony miejscowych. Ze względów kulturowych, w czasie przebywania w ośrodkach miejskich, wskazane jest noszenie długich spodni przez mężczyzn oraz długich spodni lub sukienek przez kobiety. W obiektach religijnych wymagane jest nakrycie głowy u kobiet.

  Oman może poszczycić się wręcz fantastyczną siecią dróg o równej nawierzchni i wysokiej jakości. Ruch na drogach nie jest duży, a kultura jazdy kierowców wysoka. Jest to niemal idealne państwo do prowadzenia pojazdu.

  Na dzień dzisiejszy (listopad 2018), sytuacja w sąsiednim Jemenie w żaden sposób nie przekłada się na bezpieczeństwo podróżowania po Omanie. Uważamy Oman za kraj całkowicie bezpieczny do podróżowania.

 3. Kto jest organizatorem?

  Organizatorem wyjazdu jest:

  TRANSAZJA Krzysztof Stępień
  Kubusia Puchatka 8/34, 05-800 Pruszków,
  NIP 534-206-00-25, REGON 366981342,

  Legalnie działająca firma, wpisana do Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych pod numerem 10621, do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1887 oraz posiadająca Gwarancję Ubezpieczeniową Organizatora Turystyki o numerze M515713.

  Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi dokumentami:

  pdfCertyfikat Gwarancji Ubezpieczeniowej Organizatora Turystyki o numerze M515713,
  opiewającej na kwotę 75 000 euro, wydanej przez SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.,


  pdfWpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego
  o numerze 1887


  pdfWpis w Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych
  pod numerem 10621


  Przygotowaniem wyjazdu bezpośrednio zajmują się:

  Krzysztof Stępień - Geograf, podróżnik, specjalizujący się w krajach Azji. Właściciel biura podróży TRANSAZJA. Podróżuje regularnie od 2003 roku. Odwiedził do tej pory 29 krajów w samej tylko Azji, spędzając tam łącznie ponad 4 lata. Bardzo regularnie zagląda do Chin i Nepalu. Kulturowy obszar Himalajów traktuje jako "swoje miejsce na Ziemi". Ukończył Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, pisząc pracę magisterską na temat osadnictwa we Wschodnim Nepalu. Na Półwyspie Arabskim podróżował po Kuwejcie, Katarze, Emiratach Arabskich i Omanie, z czego ten ostatni na stałe zagościł w sercu i myśach. W 2013 roku współorganizował i prowadził "karawanę na skraj Tybetu" - wyprawę do nepalskiego Upper Dolpo. W 2017 zorganizował i poprowadził wyprawę, której celem było piesze przejście przez Himalaje z Nepalu do Zachodniego Tybetu. Eksplorował Zachodni Tybet, razem z pielgrzymami obszedł świętą Górę Kailash. Współtwórca portalu internetowego www.transAzja.pl - promującego indywidualne podróżowanie po Azji. Największy sukces - przejechanie całego Tybetu na początku zimy. Najnowsze zauroczenie: samochodowe wyprawy po Afryce.

  Agnieszka Stępień - współautor serwisu transAzja.pl, z wykształcenia geograf regionalny, z zamiłowania podróżnik. Ukończyła Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, pisząc pracę magisterską na temat osadnictwa we wschodnim Nepalu. Odwiedziła do tej pory 28 krajów w samej tylko Azji, spędzając tam łącznie prawie 3 lata. Regularnie zagląda do Nepalu, Indii i Chin. Azja, do której początkowo podchodziła jak "do jeża", wydawała się być wielka, daleka, niedostępna, droga i nieznana. Możliwość poznawania tego kontynentu, jego kultury, ludzi, geografii, religii całkowicie zmieniła jej życie, światopogląd i jednocześnie uzależniła. Teraz, już jako szczęśliwa mama z maluszkiem i jego tatą, coraz dokładniej stara się poznać obszar świata, który z każdym wyjazdem ma więcej do zaoferowania. Możliwość pokazania innym choć fragmentów tego wspaniałego kontynentu jest dla niej wielką frajdą. Poza trekkingami w regionie Everestu oraz Annapurny, w 2013 roku współorganizowała i współprowadziła I Wyprawę do Upper Dolpo.

 4. Jaki jest stopień trudności wycieczki do Omanu?

  Nasza wycieczka do Omanu to umiarkowanie łatwy, umiarkowanie intensywny wyjazd o charakterze objazdowym, dostępny bez ograniczeń wiekowych, w zasadzie dla każdego, dla kogo spędzanie dużej części dnia w samochodzie, spanie w namiotach i brak hotelowych wygód nie jest problemem.

 5. Czy jest to pierwsza edycja wyjazdu na tej trasie?

  Nie. Na tej trasie realizowaliśmy wyprawy regularnie od grudnia 2014 roku

 6. Gdzie mogę zobaczyć opis lub zdjęcia z poprzednich edycji wycieczki do Omanu?

  Chcesz wiedzieć jak wyjazd wygląda w rzeczywistości?
  Obejrzyj 21 filmów kręconych przez nas, w czasie poprzednich wyjazdów do Omanu. Fotografie z grudnia 2014 roku dostępne są pod tym adresem. Z kolei blog pisany "na żywo" w czasie pobytu na Półwyspie Arabskim udostępniony jest do przeczytania na stronach transAzja.pl

 7. Czy do Omanu potrzebna jest wiza?

  Tak. Obywatele polscy objęci są wymogiem posiadania wizy wjazdowej do Omanu. Na terenie RP nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego tego kraju. Najbliższe mieści się w Berlinie. Wizę otrzymuje się na granicy tego kraju, na podstawie uprzednio przyznanej promesy. O promesę wizową będziemy się ubiegać w imieniu naszych uczestników na około 2 tygodnie przed rozpoczęciem wyprawy. Do aplikowania potrzebne są:

  • paszport ważny przynajmniej pół roku dłużej niż planowana data powrotu z Omanu,
  • skan strony głównej paszportu
  • skan kolorowej, aktualnej fotografii paszportowej
  • opłata wizowa (wliczona w cenę wyjazdu)
 8. Czy ślady obecności w Izraelu widoczne w paszporcie uniemożliwiają wjazd do Omanu?

  Nie. Posiadanie w paszporcie dowodów przebywania w Izraelu (lub innym kraju) nie stanowi problemu.

 9. Jakie są wymogi paszportowe?
  • paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy dłużej niż planowana data powrotu z Omanu,
  • 1 wolna strona w paszporcie

  Posiadanie w paszporcie dowodów przebywania w Izraelu (lub innym kraju) nie stanowi problemu

 10. Jak realizowany będzie przelot do Omanu?

  Oman nie ma bezpośredniego połączenia z Polską. Do Muscatu można dotrzeć z przesiadką w Europie albo na Półwyspie Arabskim. Obecnie najwygodniejsze połączenie lotnicze jest przez turecki Stambuł, katarską Dohę lub emirackie Abu Dhabi i Dubai.

 11. Co oznacza sformułowanie "wyjazd zakłada całkowitą samowystarczalność uczestników"?

  Oznacza to, że wyjazd będzie realizowany zupełnie bez wsparcia omańskich współorganizatorów. Uczestnicy - w ramach jasnego podziału ról - sami prowadzą samochody, gotują, dbają o wodę, zaopatrzenie, ekwipunek oraz sami rozbijają i składają obozy.

 12. Kim będą kierowcy pojazdów którymi będziemy się poruszali na terenie Omanu?

  Kierowcy będą jednymi z uczestników. Warunkiem zrealizowania wyjazdu jest znalezienie się osób (uczestników), którzy wylecą do Omanu z zamiarem prowadzenia pojazdów.

 13. Czy trzeba mieć jakieś specjalne umiejętności aby wyjechać na wyjazd w charakterze kierowcy?

  Trasa zakłada przejechanie około 4000 km, z czego około 400 km będzie prowadziło po drogach nieutwardzonych. Pozostała część trasy będzie wiodła po wysokiej jakości drogach asfaltowych. Od kierowcy wymagane jest wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu, dobre jego opanowanie i obeznanie z automatyczną skrzynią biegów. Wymagane będzie polskie i międzynarodowe prawo jazdy jak również posiadanie karty kredytowej. Jakkolwiek pojazdy będą posiadały napęd na cztery koła, to doświadczenie w prowadzeniu samochodów terenowych nie jest warunkiem wyjazdu w charakterze kierowcy. Odcinki terenowe dotyczą w zdecydowanej większości przejazdów po drodze nieutwardzonej i nie są technicznie wymagające. Tego typu odcinki będą polegały na:

  • przejechaniu terenów pustynnych po śladach wytyczonych przez inne pojazdy,
  • przejechaniu solniska po śladach wytyczonych przez inne pojazdy,
  • jeździe po terenach górskich, widoczną i jasno wytyczoną drogą szutrową,
  • zjazdu z asfaltu i wjazdu na tereny nadbrzeżne po wcześniejszej, starannej ocenie terenu

  Na trasie będzie dosłownie kilka trudniejszych odcinków polegających na:

  • przejazd po szutrowych, górskich drogach w rejonie Bilad Sayt, z dość stromym zjazdem

  Dla bezpieczeństwa, wszystkie pojazdy będą miały łączność radiową ze sobą, a w przypadku ugrzęźnięcia będziemy mieli do dyspozycji linę kinetyczną.

 14. Ilu kierowców będzie w każdym samochodzie?

  Do każdego pojazdu będzie przypisany (dopisany do warunków najmu samochodu) 1 główny kierowca oraz 1 dodatkowy kierowca. Pozwoli to na zamienianie się kierowców na długich trasach. Obydwaj kierowcy muszą posiadać polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Główny kierowca musi dodatkowo posiadać kartę kredytową w oparciu o którą nastąpi wypożyczenie pojazdu.

 15. Jakimi samochodami będziemy poruszali się na terenie Omanu?

  Będą to Mitsubishi Pajero, Nissan Pathfinder lub pojazdy podobnej klasy.

 16. Czy uczestnicy będą mieli przypisane jakieś zadania w czasie wycieczki do Omanu?

  Poprzednie edycje wycieczki do Omanu, udowodniła, że jasny podział ról jest kluczem do sukcesu wyjazdu w takiej formule. Każdy z uczestników miał przypisaną rolę i zakres obowiązków którymi się zajmował. To powodowało, że każdy czuł się ważnym ogniwem zespołu, a sprawy logistyczne i postoje były redukowane do absolutnego minimum.

  Zadania do podziału pośród uczestników:

  • główny kierowca (1 osoba w każdym pojeździe),
  • drugi kierowca (1 osoba w każdym pojeździe) - odpowiedzialna również za pomoc w nawigacji i łączność,
  • szef kuchni (1 osoba w grupie) - odpowiedzialna za ustalanie menu na dzień oraz planowanie zaopatrzenia,
  • szef magazynu (1-2 osoby w grupie) - odpowiedzialne za pakowanie pojazdów i ekwipunek. Muszą to być osoby, które zawsze będą wiedzieć gdzie, jaka rzecz się znajduje,
  • "wodzianka" (1 osoba w każdym pojeździe) - odpowiedzialna za kontrolę i uzupełnianie zapasów wody,

  Ponadto, wszyscy uczestnicy, wspólnie zajmują się:

  • Rozstawianiem elementów obozu,
  • Przygotowywaniem posiłków według wytycznych "szefa kuchni",
  • Sprzątaniem obozu po jego zwinięciu
 17. Jak będą realizowane noclegi w czasie wycieczki do Omanu?

  Dwie noce, w stolicy Omanu, zakwaterowanie odbywać się będzie w komfortowym hotelu. Pozostałe noclegi odbywać się będą wyłącznie w obozach rozbijanych przez uczestników w kolejnych miejscach na trasie. Będzie to 6 nocy na plaży, 3 na pustyni, 3 w górach i 1 noc w buszu.


 18. Czy noclegi w namiotach są legalne w Omanie?

  Tak. Oman to rozległy kraj, z niedużą gęstością miast. W głębokim interiorze trudno szukać hotelu, zatem nocleg w namiotach jest powszechnie praktykowaną normą - również pośród Omańczyków na urlopach czy wakacjach.

 19. Jakie będą warunki zakwaterowania w obozach w czasie pobytu w Omanie?

  Z uwagi na fakt, że noclegi będą bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o temperaturę, scenerię i krajobraz, to warunki obozowania będą znacząco różnić się między kolejnymi miejscami. Będziemy mieli lokalizacje bardzo gorące jak również bardzo zimne. Noce będziemy spędzać w prywatnych, przywiezionych z Polski namiotach. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących ich jakości. Mogą to być 1 lub 2 osobowe (można się umówić ze współuczestnikami) namioty, kupione bezpośrednio przed wyjazdem. Jedyny warunek jaki namiot musi spełniać to konstrukcja wolnostojąca (popularny typ iglo), umożliwiająca rozbicie się na twardym podłożu, bez konieczności wbijania szpilek lub śledzi. O namioty trzeba zadbać we własnym zakresie, jak również o śpiwór i maty do spania. Mogą to być lekkie materace dmuchane, maty samopompujące, lub bardzo grube karimaty.

  Uwaga: odradzamy zabieranie w podróż popularnych namiotów serii 2 Seconds Easy (z sieci Decathlon lub podobnych), charakteryzujących się automatycznym, szybkim rozstawianiem. Tego typu konstrukcje bardzo źle radzą sobie w przypadku silnego wiatru, a z takim musimy się w Omanie liczyć.

 20. Na jakie udogodnienia w obozach mogą liczyć uczestnicy?

  Jakkolwiek wyjazd będzie pozbawiony noclegów w hotelach (z wyjątkiem stolicy), to nie oznacza bynajmniej, że nie może być on wyjazdem komfortowym. Każdy obóz będzie wyposażony w:

  • Składane stoły,
  • Składane krzesełka w liczbie odpowiadającej liczbie uczestników,
  • 2-3 elektryczne lampki zapewniające oświetlenie stołów,
  • Gazowe kuchenki do gotowania posiłków i wody + paliwo,
  • Akcesoria związane z przygotowywaniem jedzenia: deski do krojenia, garnki, patelnie, czajnik, noże, łyżki, miski, pojemniki na produkty itp.,
  • Akcesoria związane z podawaniem posiłków jak: talerzyki, miseczki, sztućce, kubki,
  • Grill + akcesoria,
  • Ciśnieniowy, przenośny prysznic o pojemności 8l,
  • Dodatkowy namiot "toaletę",
  • Akcesoria do ładowania baterii urządzeń typu foto, kamery, telefony itp.,
  • Awaryjny telefon satelitarny
 21. Jaki niezbędny ekwipunek muszą ze sobą zabrać uczestnicy wycieczki do Omanu?

  Każdy uczestnik będzie musiał zabrać z Polski indywidualny sprzęt turystyczny. Będą to:

  • Namiot wolnostojący (popularne iglo), umożliwiający rozbicie się na twardym podłożu, bez konieczności wbijania szpilek lub śledzi. Uwaga: odradzamy zabieranie w podróż popularnych namiotów serii 2 Seconds Easy (z sieci Decathlon lub podobnych), charakteryzujących się automatycznym, szybkim rozstawianiem. Tego typu konstrukcje bardzo źle radzą sobie w przypadku silnego wiatru, a z takim musimy się w Omanie liczyć.
  • Śpiwór pozwalający nocować przy temperaturze 0 do +5 st. C,
  • Lekki materac dmuchany, matę samopompującą lub bardzo grubą karimatę,
  • Odzież pozwalającą zachować komfort termiczny ciała przy temperaturach powietrza rzędu +5 st. C do +40 st. C
  • latarkę, najlepiej tzw. "czołówkę",

  Poza tym absolutnie minimalną ilość bagażu dodatkowego. Nasze wcześniejsze doświadczenia na tej trasie wskazują, że w zasadzie niewiele prywatnych rzeczy jest potrzebnych na pustyni, w górach czy na rozległych solniskach Omanu. Samochody jakimi będziemy podróżować są pojemne, jednak nie są z gumy i wszystko co zbędne powinno pozostać w Polsce.

 22. Jak będzie wyglądać wyżywienie w czasie wycieczki do Omanu?

  Śniadania i kolacje przygotowujemy wspólnie, gotując z zapasów wożonych w samochodach i regularnie uzupełnianych w mijanych miejscowościach. Będziemy dysponowali palnikami gazowymi, grillem, garnkami, patelniami, deskami do krojenia, nożami kuchennymi, czajnikiem oraz w zasadzie wszelkimi potrzebnymi akcesoriami kuchennymi. Jakość potraw będzie zależna wyłącznie od inwencji uczestników oraz właściwego planowania zaopatrzenia.

  Gotowane obiady na ogół będziemy jedli w restauracjach znajdujących się w mijanych miejscowościach, chyba że plan dnia lub okoliczności na to nie pozwolą. Cena wyjazdu nie uwzględnia wyżywienia w czasie pobytu w Muscat i Salalah. W tych przypadkach, każdy płaci za siebie.

 23. Jak będzie realizowane uzupełnianie zapasów jedzenia w czasie wyjazdu?

  Praktycznie codziennie na trasie będziemy mijali mniejsze lub większe miejscowości w których będzie można uzupełnić zapasy jedzenia, wody oraz paliwa. To, jak dużo czasu w nich będziemy spędzali zależy wyłączenie od organizacji w grupie. Idealnym rozwiązaniem byłaby sytuacja, w której to stając na stacji paliw, kierowcy uzupełniają paliwo, podczas gdy "wodzianki" uzupełniają zapasy wody. Następnie, w sklepie uczestnicy robią zakupy w oparciu o zapotrzebowanie na dany dzień, przygotowane przez "szefa magazynu" oraz "szefa kuchni".

 24. Jak będzie z dostępnością wody na terenie Omanu?

  Oman to kraj pustynny, jednak nigdzie na trasie - przy odpowiednim planowaniu - nie powinno zabraknąć dostępu do wody pitnej. Każdego dnia, obsada 1 samochodu będzie potrzebowała około 25 litrów wody, dzieląc ją na wodę pitną kupowaną w sklepie, oraz wodę kranową do gotowania, sprzątania i higieny. O zaopatrzenie w wodę zadbają wyznaczone w każdym samochodzie osoby - "wodzianki".

 25. Jakie są dodatkowe koszty?

  W cenę wyjazdu wliczone są w zasadzie wszystkie wydatki z wyłączeniem posiłków w czasie pobytu w Muscat i Salalah. Każdy tam posiłek to wydatek rzędu 30-50 PLN. W cenę nie są też wliczone wydatki natury prywatnej oraz prywatny ekwipunek uczestników taki jak namioty, śpiwory, maty do spania itp.

 26. Jakie jest sugerowane minimalne "kieszonkowe"

  Oman to dość drogi kraj, jednak dużą część czasu spędzimy na pustkowiach, bez realnej możliwości nabywania produktów. Wyjątkami będą barwne bazary w Salalah i Mutrah. Poza tymi miejscami, prywatne wydatki sprowadzą się do zakupów ulubionych przekąsek, napojów itp. W naszej ocenie, sugerowane minimalne kieszonkowe to równowartość 400 PLN. Taka kwota pozwoli na zakup brakujących posiłków, przekąsek i napojów oraz bardzo symboliczne zakupy pamiątek.

 27. Jaką walutą płaci się w Omanie?

  W Omanie płaci się rialem omańskim. Zupełnie bez problemu i legalnie można go nabyć w kantorach wymiany walut lub bankach. Kantory są dość szeroko dostępne w Muscat, Nizwa i Salalah. W pozostałych częściach kraju może się okazać, że jedynym miejscem umożliwiającym wymianę jest bank (z dość mało atrakcyjnymi godzinami pracy).

  W kantorach bez problemu wymienimy dolary amerykańskie, euro oraz funty brytyjskie. Polskie złotówki nie są wymieniane.

  W zasadzie, w całym kraju szeroko dostępne są bankomaty obsługujące polskie karty bankomatowe.

  W drodze powrotnej, istnieje możliwość ponownej zamiany riali na waluty wymienialne (jednak wiąże się to ze stratą na dość słabym kursie wymiany).

  Kurs wymiany
  Rial omański ma dość nietypowy przelicznik do innych walut. 1 rial omański to aż 2,60 US$ i aż 10 PLN !

  1 USD - 0,39 OMR
  1 EUR - 0,42 OMR
  1 PLN - 0,10 OMR

  Kliknij, aby pobrać i wydrukować podręczną tabelkę przeliczenia walut na portalu www.transAzja.pl

 28. Jakiej pogody należy spodziewać się na miejscu?

  Kwiecień to koniec omańskiej zimy lub bardzo wczesny początek lata. To bardzo optymalny czas na odwiedzenie tego regionu świata. Upalne lato zakończyło się we wrześniu i temperatury powietrza regularnie zaczynają spadać, osiągając swoje minimum na przełomie grudnia i stycznia. W kwietniu, powietrze powinno być przejrzyste, a pogoda wystarczająco stabilna. W ciągu dnia, temperatura powietrza nie powinna przekroczyć 32-35 st. C, podczas gdy w nocy, na wysokości morza nie powinna spadać niżej niż 18-15 st. C. Z uwagi na wysoce pustynny charakter kraju, zauważalne są duże wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą. Bardzo gorąco robi się już zaledwie 90 minut po wschodzie słońca.

  Temperatura powietrza - zwłaszcza w nocy - mocno związana jest z wysokością terenu. Na naszej trasie będziemy mieli 3 noclegi w wysokich górach, kiedy to należy spodziewać się bardzo niskich temperatur, zbliżających się nad ranem do +5 st. C przy gruncie.

  Nie jest prawdą, że na całym Półwyspie Arabskim nigdy nie pada deszcz. W Omanie, o tej porze roku, deszcz jest mało prawdopodobny, jednak - zwłaszcza na obszarze gór - może okresowo wystąpić.

 29. Jakie ubranie ze sobą zabrać?

  Jak najmniej! Na terenach pustynnych oraz na wybrzeżu potrzebne będzie ubranie lekkie, przewiewne, najlepiej z naturalnych, jasnych materiałów. Niezbędne będą nakrycie głowy i okulary słoneczne.

  Na terenach górskich, w nocy niezbędne mogą okazać się czapki, rękawiczki, puchowe kurtki, polary, skarpety i drugie spodnie. Doskonale sprawdzą się rzeczy, które zabierzemy z zimnej Polski w dniu wylotu do Omanu.

  Ze względów kulturowych, w czasie pobytu w ośrodkach miejskich, wskazane jest noszenie długich spodni przez mężczyzn oraz długich spodni lub sukienek przez kobiety. W obiektach religijnych wymagane jest nakrycie głowy u kobiet, zatem warto zabrać jakiś szal lub chustę.

  Na plażach oraz w niektórych wadi będzie można się wykąpać. Z tego powodu warto zabrać ze sobą kostium kąpielowy.

 30. Co pokrywa ubezpieczenie uczestników?

  Każdy z uczestników jest objęty ubezpieczeniem turystycznym na poniższych warunkach:

  • KL - Koszty leczenia za granicą: 40 000 euro
  • NNW - Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków: 5 000 euro
  • OC - Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym: 10 000 euro
 31. Czy należy przyjąć szczepienia ochronne przed wyjazdem do Omanu?

  Oficjalnie, do przekroczenia granicy Omanu nie potrzeba żadnych zaświadczeń o przyjętych szczepieniach. W naszej ocenie, z uwagi na formułę wyjazdu oraz w dużej mierze pustynny charakter kraju, ryzyko zachorowania na jedną z niżej wymienionych chorób jest relatywnie niewielkie. Poniżej lista oficjalnie zalecanych szczepień.

  Zalecane szczepienia ochronne: WZW A, B, tężec
  Wskazane szczepienia ochronne: Błonica, poliomielitis, odra, dur brzuszny.

  Poważnym zagrożeniem dla zdrowia mogą stać się ukąszenia zwierząt.

  Na terenie wszystkich miast Omanu powszechne są apteki. Kupić w nich można praktycznie każdy specyfik bez recepty. Są dobrze wyposażone, a pracujący w nich ludzie na ogół kompetentni. Niestety nazewnictwo lekarstw jest zupełnie inne niż w Europie. Z tego powodu bezwzględnie należy posługiwać się łacińskimi nazwami specyfików wyjętymi z ulotek informacyjnych. Dużym problem może też okazać się bariera językowa. Osoby na stałe przyjmujące leki powinny zabrać ich zapas na całą długość wyjazdu.

  W podręcznej apteczce powinno się zgromadzić leki na przeziębienia, biegunki, bóle mięśni, stawów czy głowy. Trzeba mieć ze sobą plastry na skaleczenia czy otarcia, bandaże, gaziki i itp.Cena

5 900 PLN   + 300 US$
ta sama cena co poprzednia edycja


Następna planowana wyprawa:
marzec 2020


Cena zawiera:
 • Przelot na trasie Warszawa - Muscat - Warszawa, z przesiadką,
 • Wynajęcie samochodów terenowych wraz z ubezpieczeniem i opłatami administracyjnymi,
 • Zakwaterowanie w hotelu Muscat (dwie noce),
 • Wizę turystyczną do Omanu,
 • Wyżywienie w czasie pobytu w Omanie z wyłączeniem posiłków w Muscat i Salalah,
 • Opiekę polskiego pilota i przewodnika,
 • Ubezpieczenie zdrowotne (KL, NNW, OC)
 • Obowiązkową składkę na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
Cena nie zawiera:
 • Namiotów uczestników, materaców dmuchanych, mat samopompujących, karimat,
 • Prywatnego ekwipunku uczestników,
 • Posiłków w czasie pobytu w Muscat i Salalah
 • Elementów nie opisanych w powyższym programie,
 • Wszelkich wydatków natury prywatnej
Poza tym, główna cena nie obejmuje składki po 400 US$ /os. z przeznaczeniem na:
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • Pokrycie kosztu paliwa do samochodów,
 • Zakupy wspólnego wyposażenie i ekwipunku turystycznego: składane stoły i krzesełka obozowe, kuchenki gazowe wraz z paliwem, sprzęt do gotowania i przygotowywania posiłków, oddzielny namiot "toaleta", ciśnieniowy prysznic, łączność radiowa pomiędzy pojazdami, awaryjny telefon satelitarny, samochodowe przetwornice prądu,

Odpowiedzi na szereg pytań znajdziesz w sekcji FAQ.

Kiedy następny wyjazd?

Pozostaw nam swój e-mail. Powiadomimy Cię o terminie następnego wyjazdu do Omanu.
masz pytanie? napisz do nas

Formularz wstępnego zgłoszenia na wyjazd

Wypełnij poniższe pola. Poinformujemy o dalszej procedurze rezerwacji miejsca na wyjazd.


Dziękujemy za zainteresowanie naszym wyjazdem.
Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy dalsze informacje dotyczące rezerwacji miejsca.
W przypadku pytań prosimy pisać na adres wyprawy@transazja.pl

 

Inne propozycje

Chiny: od Szanghaju po skraj Tybetu, 16 dni Chiny, 15 dni
16-30 września 2019zapisy

Nepal: Muktinath Trekking, 16 dni Nepal z medytacją, 16 dni
2-17 października 2019zapisy

Nepal: Muktinath Trekking, 16 dni Nepal Trekking, 16 dni
15-30 października 2019zapisy

Birma z jogą: Kraina mnichów i złotych pagód, 16 dni Birma z jogą, 16 dni
2-17 listopada 2019zapisy

Birma: Kraina mnichów i złotych pagód, 16 dni Birma, 16 dni
15-30 listopada 2019zapisy

Sri Lanka: tropikalna Sri Lanka z jogą, 14 dni
3-16 grudnia 2019zapisy

Samochodowa wycieczka do Omanu: 17 dni | wyjazd z transAzja.pl