Wycieczka do Nepalu: Muktinath Trekk, 16 dni | wycieczka górska z transAzja.pl

kraj Nepal
zobacz też oferty: Chiny, Bali z jogą, Oman
długość wyjazdu 16 dni, łącznie z przelotami
trasa Kathmandu, 10-dniowy trekking: Muktinath - Tatopani - Poon Hill - Naya Pul, Pokhara, Bhaktapur, Kathmandu
rodzaj wyjazdu Wycieczka do Nepalu: trekking
zobacz też ofertę niezwykłego trekkingu w Dolpo
termin Następny termin wyprawy:
październik 2018
stopień trudności trekkingu dobry dla początkujących, technicznie łatwy
dla kogo dostępny bez ograniczeń wiekowych, dla każdego, kto lubi, może i chce wędrować po himalajskich szlakach
liczba dni w górach 10
punkt startowy trekkingu Jomsom, 2747 m n.p.m.
punkt końcowy trekkingu Naya Pul, 1041 m n.p.m.
maksymalna wysokość trekkingu Muktinath, 3730 m n.p.m.
minimalna wysokość trekkingu okolice Tatopani, około 1040 m n.p.m.
długość trasy trekkingu około 110 km
liczba godzin marszu dziennie 4-7
średni dystans dzienny 11 km (najwięcej 16km, najmniej 2km)
zakwaterowanie w górach drewniane, proste, nieogrzewane, 2-4 osobowe izby, wyposażone wyłącznie w łóżko i materac. Toalety czasem wspólne
zakwaterowanie poza trekkingiem hotele, pokoje 2-osobowe z prywatnymi łazienkami w Kathmandu i Pokharze.
transport bagażu w górach lekki plecak niesiony osobiście lub odpłatnie przez tragarza
wyżywienie w górach w domach gościnnych, w wioskach - we własnym zakresie
wyżywienie poza trekkingiem we własnym zakresie
liczba uczestników minimum 6 osób - maksimum 14 osób
kod wyjazdu NP-17-02

na wiele pytań znajdziesz odpowiedzi w sekcji FAQ

Prawdopodobnie jeden z najłatwiejszych trekkingów w Nepalu. Idealny dla osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami!

Prowadzenie

Agnieszka Stępień - współautor serwisu www.transAzja.pl, z wykształcenia geograf regionalny, z zamiłowania podróżnik. Ukończyła Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, pisząc pracę magisterską na temat osadnictwa we wschodnim Nepalu. Odwiedziła do tej pory 29 kraje w samej tylko Azji, spędzając tam łącznie prawie 3 lata. Regularnie zagląda do Nepalu, Indii i Chin. Azja, do której początkowo podchodziła jak "do jeża", wydawała się być wielka, daleka, niedostępna, droga i nieznana. Możliwość poznawania tego kontynentu, jego kultury, ludzi, geografii, religii całkowicie zmieniła jej życie, światopogląd i jednocześnie uzależniła. Teraz, już jako szczęśliwa mama z maluszkiem i jego tatą, coraz dokładniej stara się poznać obszar świata, który z każdym wyjazdem ma więcej do zaoferowania. Możliwość pokazania innym choć fragmentów tego wspaniałego kontynentu jest dla niej wielką frajdą. W 2013 roku współorganizowała i współprowadziła I Wyprawę do Upper Dolpo.

Organizator

TRANSAZJA Krzysztof Stępień
Kubusia Puchatka 8/34, 05-800 Pruszków,
NIP 534-206-00-25, REGON 366981342,

Legalnie działająca firma, wpisana do Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych pod numerem 10621, do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1887 oraz posiadająca Gwarancję Ubezpieczeniową Organizatora Turystyki o numerze M209371.

Zgłoszenia

25 kwietnia 2015 roku, w Nepalu miało miejsce silne trzęsienie ziemi. Pamiętajmy, że po takich wydarzeniach, powrót turystów często jest jedną z najlepszych form pomocy! Mamy pewność, że planowana trasa wyjazdu jest w pełni możliwa do zrealizowania!

Termin następnej wyprawy
październik 2018

Pozostaw nam swój e-mail. Powiadomimy Cię o terminie następnego wyjazdu do Nepalu.masz pytania? napisz!


Główne atrakcje

 • obcowanie z Himalajami w czasie 10-dniowego, malowniczego trekkingu w regionie Annapurny,
 • widok na dwa ośmiotysięczniki
  (Dhaulagiri i Annapurna I),
 • przejście niemal wszystkich pięter klimatyczno-roślinnych: od surowych himalajskich hal, przez piętro lasów iglastych, liściastych po tropikalne lasy strefy zwrotnikowej. Wszystko to w czasie jednego trekkingu!,
 • podglądanie różnorodności etnicznej: od kamiennych wiosek pogranicza Tybetu po niżej położone wioski grup Thakali, Magar i Gurung.
 • wizyta w drugiej, najważniejszej świątyni hinduistycznej Nepalu – położonej wysoko w Himalajach Świątyni Muktinath,
 • zwiedzanie Bhaktapuru - perły newarskiej architektury,
 • wizyta w Pashupatinath - najważniejszej, hinduistycznej świątyni Nepalu,
 • zwiedzanie Swayambunath (Świątyni Małp) oraz Stupy Boudhanat - ikon architektury Nepalu

Stopień trudności

Nasza wycieczka do Nepalu (trekking w rejonie Annapurny) ma charakter wędrówki po górskim szlaku. Nie ma ograniczeń wiekowych. Uczestnik powinien lubić piesze wędrówki. Nie musi mieć doświadczenia. Trekking jest technicznie łatwy, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że nie jest to spacer po parku lub promenadzie nadmorskiej. Z punktu widzenia stopnia trudności jest to prawdopodobnie jeden z najłatwiejszych trekkingów w Nepalu, idealny dla osób które nie mają wcześniejszego doświadczenia w chodzeniu po górach lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym tematem. Trasa została opracowana w taki sposób, aby każdy - bez względu na wiek czy doświadczenie - mógł sobie z nią poradzić.

Najwyższa wysokość na jaką dotrą uczestnicy to 3730 m n.p.m. Rodzi ona już potencjalne problemy zdrowotne związane z niedotlenieniem i ogólnie rozumianym przebywaniem na znacznych wysokościach. Przez 9 dni trekkingu uczestnicy będą poruszali się pieszo, pokonując z plecakami kilka kilometrów dziennie. Maszerować będą 4 do 7 godzin każdego dnia, poruszając się głównie w dół. Dwa dni będą związane z pokonaniem dość dużego wniesienia. Nie ma mowy o wspinaczce z wykorzystaniem lin, raków czy łańcuchów.

Przeciwwskazaniami do wyjazdu są schorzenia zdrowotne uniemożliwiające przebywanie przez 3 dni na wysokości powyżej 3000 m n.p.m., problemy z aparatem ruchu, choroby krążenia oraz... niechęć do pieszych wędrówek

na wiele pytań znajdziesz odpowiedzi w sekcji FAQ

Inne propozycje

Wycieczka do Nepalu - mapa wyjazdu: Nepal, Muktinath Trekk, 16 dni | wyjazd z transAzja.pl Kliknij, aby przeczytać więcej na temat statystyki Muktinath Trekking

Kliknij, aby przeczytać pełny program wyprawy "Dzień po dniu"

Program wycieczki do Nepalu

Dzień 1   Wylot z Polski -
Dzień 2   Przylot do Kathmandu / wolne popołudnie na zakupy przed trekkingiem

Przylot do stolicy Nepalu wczesnym popołudniem, przejazd do hotelu, zakwaterowanie.
Następnie czas wolny, który będzie można przeznaczyć na uzupełnienie wyposażenia przed trekkingiem w górach. Nocleg w Kathmandu.

-
Dzień 3   Wizyta w Świątyni Małp / wyjazd ze stolicy / nocleg w Pokharze

Po śniadaniu, przed wyjazdem z Kathmandu, odwiedzimy buddyjską stupę Swayambunath - zwaną też Świątynią Małp - jedna z architektonicznych wizytówek Nepalu. Następnie przejazd prywatnym autobusem w stronę nepalskiego odpowiednika Zakopanego - miasta Pokhara. Zajmie on nam w sumie około 6 godzin i będzie wiódł bardzo malowniczą drogą przecinającą kolejne pasma niższych Himalajów. Na miejscu zakwaterowanie w hotelu, wolny wieczór, kolacja we własnym zakresie, nocleg.

Uwaga: w Pokharze będzie można przechować część bagaży niepotrzebnych w czasie wędrówki po górach.

Świątynia Małp - Swayambunath - ucierpiała w czasie trzęsienia ziemi. Główna budowla przetrwała, jednak zniszczenia objęły pomniejsze budowle i budynki znajdujące się na terenie kompleksu.

ś, o
Dzień 4   przelot do Jomsom / przejazd jeepami do Jharkot (3518m) / trekking do Muktinath (3730m)

1 dzień trekkingu, około 1 godziny marszu.
Poranny przelot niewielkim samolotem z Pokhary na lądowisko w Jomsom (2720 m n.p.m.). Następnie przejazd samochodami terenowymi do wsi-fortecy Jharkot (3518 m n.p.m.). Później - w ramach aktywnej aklimatyzacji - spacer bez obciążenia (plecaków) do miasteczka Muktinath (3730 m n.p.m.). Zakwaterowanie, nocleg.

-
Dzień 5   trekking: Muktinath / Jhong / Kagbeni (2800m)

2 dzień trekkingu, około 5-7 godzin marszu.
Wizyta w Świątyni Muktinath - dla wyznawców hinduizmu i buddyzmu drugiej najważniejszej świątyni Nepalu, będącej celem odwiecznych pielgrzymek. Następnie niespieszny spacer po malowniczej okolicy. Odwiedzimy zrujnowany tybetański fort w Jhong i kamienne wioski okolic Muktinath. Następnie łatwy technicznie marsz w dół z Muktinath do Kagbeni. Do pokonania prawie 1000 metrów deniwelacji. Marsz malowniczymi, rozległymi terenami prowadzącymi do Doliny Kali Gandaki, dużo tybetańskich wpływów, panoramiczne widoki, dobrze widoczny Masyw Dhaulagiri (8167m n.p.m - siódmy, najwyższy szczyt świata). Nocleg w "kamiennym mieście" Kagbeni. Miasteczko stanowi faktyczne wrota do tajemniczego królestwa Mustang.

-
Dzień 6   trekking: Kagbeni / Jomsom (2720m) / Marpha (2670m)

3 dzień trekkingu, około 5-6 godzin marszu.
Będziemy maszerować rozległą doliną rzeki Kali Gandaki, czasem wręcz jej suchym korytem. Wspaniale widoczny będzie szczyt Nilgiri. Po dotarciu do Jomsom odpoczniemy, zjemy obiad. Na koniec dnia dotrzemy do malowniczej wsi Marpha - słynącej z bielonych ścian budynków, górującej nad wsią potężną Gompą (lamaistyczny klasztor) oraz doskonałych przetworów z jabłek.

-
Dzień 7   trekking: Marpha / Larjung (2570m)

4 dzień trekkingu, około 5 godzin marszu.
Opuścimy piętro himalajskich hal i wkroczymy w piętro lasu iglastego. Łatwy marsz w dół, nierzadko wyschniętym korytem rzeki, kilka przepraw przez wiszące mosty. Nocleg w dużej wsi Larjung.

-
Dzień 8   trekking: Larjung / Ghaza (2010m)

5 dzień trekkingu, około 5 godzin marszu.
Na początek dnia piękna panorama Dhaulagiri (8167m n.p.m - siódmy, najwyższy szczyt świata), a w drugiej połowie dnia widok między innymi na Annapurnę I (8091m n.p.m. - dziesiąty, najwyższy szczyt ziemi). Do tego spokojny marsz w dół, częściowo po lesie oraz łąkach. Tego dnia wkroczymy w piętro lasów mieszanych. Nocleg we wsi Ghaza.

-
Dzień 9   trekking: Ghaza / Tatopani (1200m)

6 dzień trekkingu, około 4 godzin marszu.
Dość łagodnym szlakiem prowadzącym w coraz głębszej dolinie Kali Gandaki, zejdziemy w bardziej tropikalne rejony. Pojawią się tropikalne kwiaty oraz bambusy. Za "naszymi plecami" cały czas będzie dobrze widoczny, ośnieżony szczyt Nilgiri (7061m n.p.m.), a po drodze miniemy efektowny, wysoki wodospad. Po dotarciu do Tatopani będzie nas czekać relaksująca kąpiel w gorących źródłach znajdujących się nieopodal rzeki. Zamieszkamy w tropikalnym ogrodzie z drzewami oblepionymi cytrynami, mandarynkami i papajami.

-
Dzień 10   trekking: Tatopani / Sikha (1935m)

7 dzień trekkingu, około 4 godzin marszu.
Dzień o tyle trudny, że czaka nas dość strome podejście do wsi Sikha. W około 4 godziny pokonamy ponad 700 metrów różnicy wysokości. Wynagrodzeniem za to będzie widok na malownicze tarasy uprawne.

-
Dzień 11   trekking: Sikha / Ghorepani (2870m)

8 dzień trekkingu, około 5 godzin marszu.
Chyba najtrudniejszy dzień trekkingu. Będziemy mieli do pokonania prawie 1000 metrów pod górę. Wynagrodzeniem za to będzie widok na cały Masyw Dhaulagiri (8167m n.p.m) oraz siedmiotysięczniki wchodzące w skład masywu Annapurny. Nocleg we wsi Ghorepani, położonej na wysokości prawie 3000m. Dla chętnych 2-godzinny spacer na zachód słońca, na punkt widokowy Poon Hill.

-
Dzień 12   trekking: Ghorepani / Poon Hill (3210m) / Hille (1500m)

9 dzień trekkingu, około 5-6 godzin marszu.
Wschód słońca przywitamy na punkcie widokowym Poon Hill (3210m). Rozpościera się z niego pełna panorama tej części Himalajów. Widoczne są: masyw Dhaulagiri (8167m), Annapurna I (8091m), Annapurna Południowa (7219m), święta góra Machhapuchhare (6967m), masyw Nilgiri i kilka innych. Po śniadaniu ruszymy w dół. Przed końcem dnia, za wsią Ulleri będziemy zmagać się z tzw. "kamienną klatką schodową" czyli 3280 kamiennymi schodami prowadzącymi do wsi Tikhedhunga. Nocleg we wsi Hille.

-
Dzień 13   trekking: Hille / Naya Pul (1070m) / przejazd do Pokhary i dalej przelot do Kathmandu

10 dzień trekkingu, około 2-3 godzin marszu.
Bardzo wczesne wyjście i marsz w dół, którego symbolicznym końcem jest postawienie stopy na asfaltowej drodze prowadzącej do Pokhary. W Naya Pul odbierze nas autobus i zawiezie do Pokhary, gdzie odbierzemy pozostawione w hotelu bagaże oraz zjemy obiad. Wczesnym popołudniem udamy się na lotnisko w Pokharze, skąd polecimy samolotem do Kathmandu. Na nocleg dotrzemy późnym popołudniem.

-
Dzień 14   Zwiedzanie Świątyni Pashupatinath oraz miasteczka Bhaktapur

Zwiedzanie najważniejszej hinduistycznej świątyni kraju - poświęconej bogowi Shivie - Pashupatinath. Później przejazd do miasta Bhaktapur - jednego z trzech królewskich miast w Dolinie Kathmandu - zwiedzanie Durbar Square, świątyń i architektury pałacowej Newarów. Powrót na Thamel w Kathmandu, kolacja we własnym zakresie, nocleg.

Bhaktapur ucierpiał w czasie trzęsienia ziemi, jednak zdecydowana większość najważniejszych zabytków przetrwała i jest dostępna dla zwiedzających. Należy się spodziewać rozsianych po mieście pojedynczych, zniszczonych budynków, często w trakcie odbudowy.

ś
Dzień 15   Spacer po Boudhanath / wylot do Polski

Po śniadaniu, czas wolny do wyjazdu na lotnisko. Czas ten będzie można przeznaczyć na zakupy lub samodzielny spacer. Osoby zainteresowane, polski przewodnik może zabrać do największej w kraju, buddyjskiej Stupy Boudhanat.
Następnie przejazd na lotnisko w Kathmandu i wylot do Polski.

Stupa Boudhanat - ucierpiała w czasie trzęsienia ziemi. Główna budowla przetrwała doznając licznych pęknięć i deformacji. Zniszczenia objęły jednak pomniejsze budowle i budynki znajdujące się na terenie kompleksu. W listopadzie 2016 roku, został oficjalnie ukończony remont i stupie ponownie został przywrócony blask.

Ś
Dzień 16   Przylot do Polski -
Kliknij aby przeczytać pełny program wyprawy "Dzień po dniu"

Filmy z trekkingu w Nepalu


Chcesz wiedzieć jak wyjazd wygląda w rzeczywistości?
Obejrzyj kilka filmów kręconych przez nas, w czasie poprzednich wyjazdów do Nepalu.


Fotografie z wycieczki do Nepalu

Inne propozycje

Bali, 14 dni Bali z jogą, 13 dni
18-30 września 2018zapisy

Chiny: od Szanghaju po skraj Tybetu, 16 dni Chiny, 15 dni
10-24 października 2018zapisy

Nepal: Muktinath Trekking, 15 dni Nepal, 16 dni
październik 2018planowany

Sri Lanka: tropikalna Sri Lanka, 14 dni
2 - 15 grudnia 2018zapisy

Birma: Kraina mnichów i złotych pagód, 16 dni Birma, 16 dni
styczeń 2019planowany

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Kto może wziąć udział w wyjeździe?

  Praktycznie każdy, kto jest odpowiednio zmotywowany do przeżycia tego typu przygody, posiada 16 dni urlopu lub wolnego czasu i opłaci swój udział. Program wyjazdu został przygotowany w taki sposób, aby był dostępny w zasadzie dla każdego, komu codzienny ruch nie jest obcy, bez ograniczeń wiekowych. Wyjazd jest związany z trwającym 10 dni trekkingiem w wysokich górach (bez spania w namiotach). Uczestnicy muszą lubić i być w stanie chodzić pieszo kilka, kilkanaście kilometrów dziennie, z plecakiem, w górskim terenie.

 2. Kto nie powinien wziąć udziału w wyjeździe?

  Przeciwwskazaniem do wyjazdu są schorzenia zdrowotne uniemożliwiające przebywanie przez 3 dni na wysokości powyżej 3000 m n.p.m., problemy z aparatem ruchu, choroby układu krążenia, oddechowego. Bardzo przeszkadza niechęć do pieszych wędrówek. Równocześnie osoby które prowadzą bardzo stacjonarny tryb życia, spędzając większą część dnia w pozycji siedzącej powinny przed zgłoszeniem przeanalizować stan swojej kondycji pod kątem możliwości maszerowania z plecakiem przez 10 dni.

 3. Kto jest organizatorem?

  Organizatorem wyjazdu jest:

  TRANSAZJA Krzysztof Stępień
  Kubusia Puchatka 8/34, 05-800 Pruszków,
  NIP 534-206-00-25, REGON 366981342,

  Legalnie działająca firma, wpisana do Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych pod numerem 10621, do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 1887 oraz posiadająca Gwarancję Ubezpieczeniową Organizatora Turystyki o numerze M209371.

  Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi dokumentami:

  pdfCertyfikat Gwarancji Ubezpieczeniowej Organizatora Turystyki o numerze M209371,
  opiewającej na kwotę 90 000 euro, wydanej przez SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.,


  pdfWpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego
  o numerze 1887


  pdfWpis w Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych
  pod numerem 10621


  Przygotowaniem wyjazdu bezpośrednio zajmują się:

  Krzysztof Stępień - Geograf, podróżnik, specjalizujący się w krajach Azji, współtwórca portalu internetowego www.transAzja.pl - promującego indywidualne podróżowanie po Azji. Podróżuje regularnie od 2003 roku. Odwiedził do tej pory 28 krajów w samej tylko Azji, spędzając tam łącznie ponad 3 lata. Bardzo regularnie zagląda do Chin, Indii i Nepalu. W samym tylko Nepalu spędził ponad 7 miesięcy. Kraj ten traktuje jako "swoje miejsce na ziemi". Przeszedł pełny szlak z Jiri do bazy pod Mt. Everest, Annapurna Circuit oraz kilkukrotnie Muktinath Trek. W 2013 roku współorganizował i "prowadził karawanę na skraj Tybetu" - I Wyprawę do Upper Dolpo. Ukończył Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, pisząc pracę magisterską na temat osadnictwa we wschodnim Nepalu. Najcudowniejszy - jego zdaniem kraj to - Pakistan, największy sukces - nielegalny wjazd i przejechanie całego Tybetu na początku zimy.

  Agnieszka Stępień - współautor serwisu transAzja.pl, z wykształcenia geograf regionalny, z zamiłowania podróżnik. Ukończyła Geografię na Uniwersytecie Warszawskim, pisząc pracę magisterską na temat osadnictwa we wschodnim Nepalu. Odwiedziła do tej pory 28 kraje w samej tylko Azji, spędzając tam łącznie prawie 3 lata. Regularnie zagląda do Nepalu, Indii i Chin. Azja, do której początkowo podchodziła jak "do jeża", wydawała się być wielka, daleka, niedostępna, droga i nieznana. Możliwość poznawania tego kontynentu, jego kultury, ludzi, geografii, religii całkowicie zmieniła jej życie, światopogląd i jednocześnie uzależniła. Teraz, już jako szczęśliwa mama z maluszkiem i jego tatą, coraz dokładniej stara się poznać obszar świata, który z każdym wyjazdem ma więcej do zaoferowania. Możliwość pokazania innym choć fragmentów tego wspaniałego kontynentu jest dla niej wielką frajdą. Poza trekkingami w regionie Everestu oraz Annapurny, w 2013 roku współorganizowała i współprowadziła I Wyprawę do Upper Dolpo.

 4. Czy jest to pierwsza edycja wyjazdu na tej trasie?

  Nie. Nepal traktujemy jako "nasze miejsce na ziemi" i bywamy tam regularnie 2-3 razy w roku od 2007 roku. Dla naszych grup realizowaliśmy ten jak również inne warianty tras. Od wyprawy na skraj Tybetu, przez inne trekkingi w Himalajach po imprezy łączące pobyt w Nepalu razem z pobytem w Indiach.

 5. W Nepalu miało miejsce trzęsienie ziemi. Czy wyjazd jest bezpieczny?

  25 kwietnia 2015 roku, w centralnym Nepalu miało miejsce silne trzęsienie ziemi. Poczyniło ono duże zniszczenia bezpośrednio w samej stolicy oraz w popularnym regionie trekkingowym Langtang. Obszar na którym znajduje się planowana trasa ucierpiał w bardzo nieznacznym stopniu lub nie ucierpiał w ogóle. Pokhara w zasadzie nie odczuła skutków kataklizmu. Życie turystów tam przebywających biegło tym samym rytmem co przed 25 kwietnia. Siedzieli w kafejkach, pływali po jeziorze Phewa Thal, latali na paralotniach. [źródło]. Lotnisko w Jomsom działa przez cały czas, a na oficjalnej stronie Świątyni Muktinath poinformowano, że kompleks w żadnej sposób nie ucierpiał w czasie trzęsienia ziemi.

  Mamy pewność, że planowana trasa wyjazdu jest w pełni możliwa do zrealizowania!

  Warto dodać, że Nepal będzie długo podnosił się ze zniszczeń. Doraźna pomoc kierowana z innych państw skończy się tak szybko, jak szybko media przestaną mówić o trzęsieniu ziemi. Ludzie, często pozbawieni źródeł zarobkowania - zostaną pozostawieni sami sobie.

  Pamiętajmy, że po takich wydarzeniach, powrót turystów często jest jedną z najlepszych form pomocy. Damy w ten sposób ludziom pracę i możliwość zarobkowania. Pokażemy również, że świat turystyczny od nich się nie odwrócił. Zatem jeśli ktoś rozważał wyjazd w Himalaje, to może jest czas aby wrócić do tego tematu...

 6. Jaki jest stopień trudności wyjazdu?

  Nasz wyjazd ma charakter wędrówki po górskim szlaku. Nie ma ograniczeń wiekowych. Uczestnik powinien lubić piesze wędrówki. Nie musi mieć doświadczenia. Trekking jest technicznie łatwy, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że nie jest to spacer po parku tylko himalajski szlak, na którym droga będzie prowadziła raz w górę, raz w dół przez cały okres trekkingu. Dla osób które na co dzień mało się ruszają lub są ogólnie słabe fizycznie będzie to duże wyzwanie. Z punktu widzenia stopnia trudności jest to prawdopodobnie jeden z najłatwiejszych trekkingów w Nepalu, idealny dla osób które nie mają wcześniejszego doświadczenia w chodzeniu po górach lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym tematem. Trasa została opracowana w taki sposób, aby każdy zdrowy człowiek - bez względu na wiek czy doświadczenie - mógł sobie z nią poradzić.

  Najwyższa wysokość na jaką dotrą uczestnicy to 3730 m n.p.m. Rodzi ona już potencjalne problemy zdrowotne związane z niedotlenieniem i ogólnie rozumianym przebywaniem na znacznych wysokościach. Przez 9 dni trekkingu uczestnicy będą poruszali się pieszo, pokonując z plecakami kilka kilometrów dziennie. Maszerować będą 4 do 7 godzin każdego dnia. Dwa dni będą związane z pokonaniem dość dużego wniesienia. Nie ma mowy o wspinaczce z wykorzystaniem lin, raków czy łańcuchów.

  Przeciwwskazaniami do wyjazdu są schorzenia zdrowotne uniemożliwiające przebywanie przez 3 dni na wysokości powyżej 3000 m n.p.m., problemy z aparatem ruchu, choroby krążenia oraz... niechęć do pieszych wędrówek

 7. Na czym polega trekking w Himalajach?

  Trekking to brzmi dumnie, ale w tym konkretnie przypadku polega on na marszu przez 9 dni po górach (1 dzień będzie polegał na przelocie do Jomsom i przejechaniu do Muktinath samochodami terenowymi). W czasie 7 z 9 dni, będziemy zmniejszać wysokość nad poziomem morza (co nie znaczy że w tych dniach droga prowadzi tylko w dół). 2 pozostałe dni to głównie podchodzenie w górę. Nie ma mowy o wspinaczce z wykorzystaniem lin, raków czy łańcuchów.

 8. Na ile trudna jest trasa w czasie trekkingu?

  Pierwsze 5 dni trasa wiedzie szerokim płaskowyżem, przechodzącym stopniowo w głęboką dolinę rzeczną. Poruszać się będziemy wygodnym, szerokim duktem, później trasą nad rzeką. 4 ostatnie dni to marsz ścieżką między kolejnymi wioskami, pośród tarasowych pól uprawnych.

 9. Na ile trekking w Himalajach może być niebezpieczny?

  Jakkolwiek ten konkretnie trekking jest jednym z najłatwiejszych trekkingów w Nepalu, idealnym dla osób które nie mają wcześniejszego doświadczenia w chodzeniu po górach lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym tematem, to mimo to wzięcie w nim udziału wiąże się z zagrożeniem wynikającym z przebywania i podróżowania po terenie górskim. Zagrożenia mogą być związane z przebywaniem na dużych wysokościach (3 dni) lub kontuzjami w czasie marszu. Nigdzie na trasie nie ma niebezpiecznych przepaści, trasa nie prowadzi po eksponowanych graniach, nie korzysta się z pomocy raków, czekanów, lin czy łańcuchów. W przypadku problemów zdrowotnych (nie wymagających ewakuacji lub/i hospitalizacji) istnieje możliwość zjechania samochodem terenowym do miasteczka Pokhara i poczekanie tam na resztę grupy.

 10. Czy w czasie wyjazdu występuje zagrożenie związane z wysokością?

  Tak. Najwyższa wysokość na jaką dotrą uczestnicy to 3730 m n.p.m. Rodzi ona już potencjalne problemy zdrowotne związane z niedotlenieniem i ogólnie rozumianym przebywaniem na znacznych wysokościach. W czasie trwania trekkingu będziemy przebywali 3 dni na obszarze objętym potencjalnym zagrożeniem chorobą wysokościową

 11. Na ile prawdą jest, że na trasie tego trekkingu została wybudowana droga jezdna?

  Tak, to prawda, że wzdłuż całej Doliny Kali Gandaki, od miejscowości Beni na południu, przez Tatopani, Jomsom, Kagbeni po Upper Mustang i granicę z Tybetem została wybudowana droga jezdna. Jest to nieutwardzony, kamienisty szlak, po którym kilkanaście razy dziennie suną w obydwie strony pojazdy terenowe oraz niewielkie autobusiki. W naszej ocenie, fakt ten nie wyklucza poruszania się pieszo po tym regionie. Trekking na tej trasie nie oznacza ciągłego poruszania się drogą. W wielu miejscach ludność utworzyła alternatywne ścieżki, często umiejscowione po drugiej stronie rzeki. Z kolei fakt istnienia drogi zapewnia alternatywną drogę dojazdu (w przypadku braku możliwości przelotu do Jomsom) lub w skrajnym przypadku zwiększa bezpieczeństwo ewentualnej ewakuacji. Co więcej, od Tatopani (dzień 6) trasa trekkingu całkowicie porzuca drogę i kieruje się przez Ghorepani do Naya Pul.

  Muktinath Trekk realizowaliśmy już kilkukrotnie i w ocenie naszych uczestników, obecność drogi jezdnej w żaden sposób nie zakłócała odbioru regionu.

 12. Jaki ekwipunek należy ze sobą zabrać?

  Każdy uczestnik musi posiadać indywidualny sprzęt turystyczny przed wyjściem na trekking. Są to:

  • śpiwór pozwalający nocować przy temperaturze około +5 st. C,
  • obuwie trekkingowe dobrze chroniące kostkę, na grubej podeszwie przystosowanej do chodzenia po górach,
  • plecak
  • odzież pozwalającą zachować ciepłotę ciała przy temperaturze rzędu +5 st.C oraz komfort przy temperaturze +20 st.C
  • litrowy pojemnik na wodę

  Wskazane jest też posiadanie kijów trekkingowych. Wiele z tych rzeczy (poza plecakiem i obuwiem) można po atrakcyjnych cenach zakupić w sklepach w Kathmandu (będzie na to czas po przylocie). Dokładna lista rzeczy zostanie przedstawiona uczestnikom w specjalnie przygotowanym na ten cel informatorze przedwyjazdowym.

  Plecak w czasie trekkingu nie powinien ważyć więcej niż 8-10kg. Pozostałą część bagażu będzie można przechować w hotelu w Pokharze.

 13. Czy w czasie trekkingu samodzielnie trzeba nieść plecak?

  Plecak w czasie trekkingu powinien być tak mały i lekki jak to jest możliwe. Nie powinien przekraczać 8-10kg. Istnieje zawsze możliwość wynajęcia za odpłatnością tragarza który zajmie się plecakiem. Jest to koszt około 10 US$ / dzień.

 14. Ile godzin marszu dziennie należy się spodziewać w czasie trekkingu?

  Od 3 do maksymalnie 6-7 godzin marszu. Czas ten jest podzielony na kilka przerw, w trakcie których można coś zjeść, napić się i odpocząć.

 15. Jaki jest całkowity dystans do pokonania w czasie trekkingu?

  Całkowity dystans to 128km, z czego 109,3km pokonuje się pieszo. Kliknij, aby przeczytać więcej na temat statystyki Muktinath Trekking

 16. Jakie będą warunki zakwaterowania?

  W Kathmandu i Pokharze zakwaterowanie odbywać się będzie w hotelach. W czasie trwania trekkingu należy się spodziewać zakwaterowania w warunkach turystycznych, w drewnianych, 2-4 osobowych izbach, wyposażonych wyłącznie w łóżko i materac. Toalety często będą wspólne, czasem mieszczące się na zewnątrz budynku, na ogół bez ciepłej wody. Pomieszczenia nie są ogrzewane, przez co temperatura może spadać w nich do kilku stopni powyżej zera.

 17. Jakie posiłki są wliczone w cenę?

  W cenę wyjazdu nie są wliczone w zasadzie żadne posiłki (poza 2 śniadaniami i 1 obiadem). Każdy uczestnik powinien mieć na ten cel przygotowane minimum 200-240 US$.

 18. Dlaczego organizator nie zapewnia wszystkich posiłków?

  W cenę wyjazdu nie są wliczone w zasadzie żadne posiłki (poza 2 śniadaniami i 1 obiadem). Zdecydowaliśmy się na taki krok ze względu na ogromną różnorodność i bogactwo serwowanych w górach specjałów. Potrawy zamawia się z kilkustronicowego menu i wszystkie przygotowywane są na zamówienie. To czyni je smacznymi, świeżymi i zaskakującymi. Możliwość samodzielnego wyboru dań okazała się być bardzo cenionym przez uczestników elementem. Zdecydowaliśmy się nie zarzucać takiej możliwości. To samo dotyczy brakujących posiłków w Kathmandu i Pokharze. Obydwa miasta dysponują tak ogromną ofertą gastronomiczną, że narzucanie uczestnikom konieczności jadania w hotelu byłaby dużym błędem.

  Każdy uczestnik powinien mieć na ten cel przygotowane minimum 200-240 US$.

 19. Czy do Nepalu potrzebna jest wiza?

  Obcokrajowcy są objęci wymogiem posiadania wizy wjazdowej do Nepalu. Na terenie RP nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego tego kraju. Najbliższe mieści się w Berlinie. Wizę do Nepalu otrzymuje się na granicy tego kraju, na wyznaczonych przejściach lądowych i portach lotniczych. Opłata wizowa (niewliczona w cenę wyjazdu) zależna jest od deklarowanej długości pobytu i jest uiszczana w dolarach amerykańskich bezpośrednio do rąk urzędnika imigracyjnego.

 20. Jakie są wymogi paszportowe?
  • paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy dłużej niż planowana data powrotu z Nepalu,
  • 1 wolna strona w paszporcie (wklejka wizowa zajmuje dokładnie całą stronę paszportową),
  • 1 wypełniony i podpisany wniosek wizowy (do wypełnienia dopiero po przylocie do Nepalu),
  • 1 kolorowe zdjęcie paszportowe
  • opłata wizowa w USD

  Posiadanie w paszporcie dowodów przebywania w Izraelu (lub innym kraju) nie stanowi problemu

 21. Jak realizowany będzie przelot do Nepalu?

  Nepal nie ma bezpośredniego połączenia z Europą. Do Kathmandu można dotrzeć z przesiadką w Delhi albo gdzieś na Półwyspie Arabskim. Obecnie najwygodniejsze połączenie lotnicze jest przez Doha w Katarze.

  Gdy zgromadzi się wystarczająca liczba uczestników aby móc zrealizować wyjazd wystosujemy zapytanie do kilku linii lotniczych. Jeżeli uczestników będzie więcej niż 9 to zaczniemy starania o tzw. bilet grupowy.

  Jeżeli żadna z ofert przelotu grupowego nie będzie atrakcyjna cenowo, zdecydujemy się wtedy na wykup biletów indywidualnych.

 22. Jak realizowany będzie przelot z Pokhary na lądowisko Jomsom?

  Przelot odbywać się będzie małym, 18-miejscowym samolotem De Havilland Canada DHC-6 Twin Otter, należącym do jednego z prywatnych, nepalskich przewoźników. Lot realizowany będzie w bardzo wczesnych godzinach porannych.

 23. Jak realizowany będzie transport na terenie Nepalu?

  Wszelki transport na terenie Nepalu odbywać się będzie prywatnym, wygodnym pojazdem od hotelu do hotelu, bez konieczności uciążliwego noszenia bagaży. Dla grupy do 12 osób zapewniony będzie 14-osobowy minivan, natomiast dla liczniejszej grupy podstawiony będzie autobus.

  Ze względu na wybitnie górzysty charakter kraju oraz niedostatki w infrastrukturze drogowej Nepalu, przejazdy mogą okazać się dość męczące, głównie za sprawą licznych zakrętów oraz często złej nawierzchni drogi.

 24. Czy mogę zamieszkać w pokoju 1-osobowym?

  Tak (tylko w Pokharze i Kathmandu), jednak wiąże się to z dopłatą 60 US$

 25. Jakie są dodatkowe koszty?

  Jedynymi dodatkowymi opłatami są:

  • Koszt wizy turystycznej do Nepalu: 25 US$
  • Koszty związane z opłaceniem we własnym zakresie brakujących posiłków. Każdy uczestnik powinien mieć na ten cel przygotowane min. 200-240 US$,
  • Zwyczajowe napiwki dla nepalskiej obsługi: 50 US$ /os,
 26. Jakie jest sugerowane minimalne "kieszonkowe"

  Minimalna, sugerowana wartość "kieszonkowego" to równowartość 250 US$. Kwota ta pozwoli na opłacenie brakujących posiłków oraz zakup napojów w czasie pobytu poza górami. Równocześnie, z całą pewnością kwota ta będzie niewystarczająca na choćby skromne zakupy czy uzupełnienie brakującego ekwipunku.

  Obserwując zachowania poprzednich uczestników wyjazdu na tej trasie zauważyliśmy, że wymieniali zazwyczaj kwoty w przedziale 300 - 500 US$ i na ogół nie mieli potrzeby wymiany większych kwot.

 27. Jaką walutą płaci się w Nepalu?

  W Nepalu płaci się rupią nepalską. Zupełnie bez problem i legalnie można ją nabyć w bardzo licznych kantorach wymiany walut. Kantory są bardzo szeroko dostępne w Kathmandu i Pokharze.

  Uwaga: rupie nepalskie poza Nepalem są bezwartościowe i praktycznie nie ma możliwości ich sprzedaży lub wymiany.

  Warto ze sobą zabrać dolary amerykańskie w niskich nominałach. Są one normalnym środkiem płatniczym przy "zakupach pamiątkowych czy turystycznych". Ważne aby to były nominały niezniszczone i z relatywnie nieodległych dat. Stare banknoty mogą być niezbywalne. W kantorach bez problemu wymienimy też euro oraz funty brytyjskie. Polskie złotówki nie są wymieniane.

  W Kathmandu i Pokharze szeroko dostępne są bankomaty obsługujące polskie karty bankomatowe.

  Płatności kartami kredytowymi są mniej popularne, ale możliwe w niektórych sklepach z droższymi pamiątkami.

  W drodze powrotnej, istnieje możliwość ponownej zamiany rupii na waluty wymienialne (jednak wiąże się to ze stratą na dość słabym kursie wymiany).

  Uwaga: W czasie trekkingu praktycznie nie ma możliwości wymiany gotówki na rupie lub płacenia w walucie obcej. Bezwzględnie należy mieć zapas rupii na cały okres pobytu na trekkingu.

  Kurs wymiany:
  1 USD = ok. 107 NPR
  1 EUR = ok. 113 NPR

  Kliknij, aby pobrać i wydrukować podręczną tabelkę przeliczenia walut na portalu www.transAzja.pl http://www.transazja.pl/pl22/kurs_waluty/NPR/rupia_nepalska

 28. Jakiej pogody należy się spodziewać na miejscu?

  Okres od II połowy lutego do połowy kwietnia to drugi najbardziej optymalny termin wyjazdu do Nepalu. Na ten okres przypada również drugi szczyt sezonu turystycznego w tym kraju. Ma to przede wszystkim związek ze stabilną pogodą i przejrzystością powietrza zapewniającą doskonałe warunki do oglądania gór.

  Okres trekkingu

  Trekking będzie trwał 10 dni, w czasie trwania których, uczestnicy będą poruszać się w kilku strefach klimatyczno-roślinnych: od pustynnej strefy himalajskich hal po nisko położone piętro tropikalne.

  3 noclegi będą znajdowały się w strefie, którą można określić mianem bardzo zimnej. Spodziewana temperatura w nocy będzie rzędu 0 do +7 st. C. W ciągu dnia - jeżeli niebo będzie bezchmurne - temperatura powietrza osiągnie nawet +20 st. C, co pozwoli na dość swobodne poruszanie się w cienkiej odzieży. W przypadku dużego zachmurzenia, temperatura możne oscylować w granicach +10 st. C. Z uwagi na fakt, że żadne hoteliki na trasie nie są ogrzewane, temperatura w nocy, w wewnątrz pomieszczeń noclegowych raczej nie przekroczy +5 do +10st. C.

  Kolejne 3 noclegi w czasie trekkingu będą zlokalizowane w strefie, którą można określić jako ciepłą lub wręcz tropikalną. Za dnia, przy bezchmurnym niebie należy spodziewać się temperatury rzędu +28 st. C (przy zachmurzonym niebie nie więcej niż +18 st. C), noce powinny być także ciepłe, z temperaturą przewyższającą +12 do +15 st. C. Temperatura powietrza w pomieszczeniach będzie wtedy bardzo podobna.

  Pozostałe noclegi zlokalizowane będą w strefie przejściowej pomiędzy opisanymi wyżej warunkami.

  Deszcz o tej porze roku nie jest zjawiskiem częstym, jednak należy się liczyć z jego krótkotrwałym wystąpieniem w czasie pobytu w górach.

  Kathmandu
  W Kathmandu należy być przygotowanym na dwa rodzaje pogody i temperatur. Należy spodziewać się relatywnie wysokich temperatur w ciągu dnia oraz zimnych nocy i wieczorów. Jeżeli w ciągu dnia, niebo będzie bezchmurne to można spodziewać się odczuwalnych temperatur rzędu 20-25 st. C. W przypadku nieba zachmurzonego temperatura odczuwalna będzie w granicach 14-18 st. C. Wraz z zachodem słońca temperatura będzie bardzo szybko spadać i w nocy może osiągać poziom +8 do +12 st. C. Nie należy się spodziewać opadów śniegu. Deszcz o tej porze roku też jest dość rzadkim zjawiskiem. Nie zmienia to jednak faktu, że warto być na niego przygotowanym. Hotele w Kathmandu nie są ogrzewane. Są za to wyposażone w wystarczającą liczbę dodatkowych koców. W bezpośredniej bliskości hotelu znajdują się liczne sklepy gdzie po atrakcyjnych cenach można nabyć ciepłą odzież.

  Pokhara
  W Pokharze, z uwagi na fakt, że położona jest nieco niżej niż Kathmandu należy spodziewać się podobnych układów pogodowych jak w stolicy, ale z temperaturą wyższą o przynajmniej 5 st. C.

 29. Co pokrywa ubezpieczenie uczestników?

  Każdy z uczestników jest objęty ubezpieczeniem turystycznym na poniższych warunkach:

  • KL - Koszty leczenia za granicą: 40 000 euro
  • NNW - Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków: 5 000 euro

  Ubezpiecznie obejmuje sporty wysokiego ryzyka, w tym trekking i rafting

 30. Czy należy przyjąć szczepienia ochronne przed wyjazdem?

  Oficjalnie, do przekroczenia granicy Nepalu nie potrzeba żadnych zaświadczeń o przyjętych szczepieniach. Nie mniej jednak lista zalecanych szczepień jest dość długa i zawiera nawet kilka pozycji, które nie są dostępne na polskim rynku. Oficjalnie na liście są: WZW A, B, błonica, tężec, poliomielitis, odra, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu.

  W naszej ocenie, zdecydowanie najważniejsze są szczepienia przeciwko tężcowi oraz żółtaczce, zarówno tej pokarmowej jak i wszczepiennej (A+B). Jeżeli chodzi o dur brzuszny to jest on również na liście zalecanych szczepień i warto rozważyć przyjęcie na to szczepionki. Należy tylko pamiętać, że szczepienia przyjmowane są pojedynczo i - w przypadku WZW - nie zawsze w postaci 1 dawki. Jeżeli ktoś zamierza się zaszczepić musi zabrać się za to odpowiednio wcześnie. O szczegóły należy pytać w lokalnej stacji Sanepidu.

  Jeżeli chodzi o profilaktykę przeciwko malarii to zdania są tu podzielone. Na malarię nie ma szczepionek, można jedynie przyjmować leki, które zmniejszają ryzyko zachorowania lub łagodzą ewentualne objawy. Z drugiej strony należy wiedzieć, że każdy środek antymalaryczny ma bardzo silne działanie i przyjmowanie niektórych może być obciążone skutkami ubocznymi.

  Ryzyko zachorowania na malarię istnieje poniżej 2000 m n.p.m. na terenie całego kraju, praktycznie przez cały rok. Ryzyko to maleje w porze suchej oraz na terenach aglomeracji miejskich. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że ryzyko w okresie wyjazdu istnieje, ale jest bardzo niewielkie lub wręcz znikome. Jeżeli ktoś nie zdecyduje się na leki profilaktyczne to zaleca się zwykłą profilaktykę przeciw-komarom - taką jak spreje, maści przeciw-komarom, spirale dymne itp.

  W podręcznej apteczce powinno się zgromadzić leki na przeziębienia, biegunki, bóle mięśni, stawów czy głowy. Trzeba mieć ze sobą plastry na skaleczenia czy otarcia, bandaże, gaziki i itp.Cena

5 500 PLN   + 780 US$

oraz dodatkowo

25 US$ - na wizę do Nepalu
50 US$ - na obowiązkowe napiwki dla nepalskich pilotów i kierowców


Termin następnej wyprawy
październik 2018


Cena zawiera:
 • Przelot na trasie Warszawa - Kathmandu - Warszawa, z przesiadką,
 • Przelot na trasie Pokhara - Jomsom,
 • Przelot na trasie Pokhara - Kathmandu,
 • Wszelki transport na terenie Nepalu opisany w planie, realizowany prywatnym pojazdem,
 • Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych z prywatnymi łazienkami w Kathmandu i Pokharze,
 • Zakwaterowanie w prostych, nieogrzewanych, 2-3 osobowych izbach w czasie trwania trekkingu,
 • Wyżywienie według planu opisanego w programie (3 śniadania, 1 obiad),
 • Opiekę polskojęzycznego pilota oraz przewodnika,
 • W czasie trekkingu opiekę licencjonowanego przewodnika górskiego (anglojęzycznego),
 • Wydanie pozwolenia na trekking w regionie Annapurny (TIMS),
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • Bilet wstępu do ACAP (Annapurna Conservation Area Project),
 • Ubezpieczenie zdrowotne (KL, NNW) uwzględniające sporty wysokiego ryzyka
Cena nie zawiera:
 • Wyżywienia nieopisanego w programie.
  Każdy uczestnik powinien mieć na to przygotowane minimum 200-240 US$.
 • Wizy turystycznej do Nepalu 25 US$ /os,
 • Zwyczajowych napiwków dla nepalskiej obsługi: 50 US$ /os,
 • Prywatnego ekwipunku związanego z trekkingiem w górach,
 • Elementów nie opisanych w powyższym programie,
 • Wszelkich wydatków natury prywatnej

Odpowiedzi na szereg pytań znajdziesz w sekcji FAQ.

Kiedy następny wyjazd?

Pozostaw nam swój e-mail. Powiadomimy Cię o terminie następnego wyjazdu do Nepalu.
masz pytanie? napisz do nas

Formularz wstępnego zgłoszenia na wyjazd

Wypełnij poniższe pola. Poinformujemy o dalszej procedurze rezerwacji miejsca na wyjazd.


Dziękujemy za zainteresowanie naszym wyjazdem.
Na wskazany adres e-mail wysłaliśmy dalsze informacje dotyczące rezerwacji miejsca.
W przypadku pytań prosimy pisać na adres wyprawy@transazja.pl

 

Inne propozycje

Bali, 14 dni Bali z jogą, 13 dni
18-30 września 2018zapisy

Chiny: od Szanghaju po skraj Tybetu, 16 dni Chiny, 15 dni
10-24 października 2018zapisy

Nepal: Muktinath Trekking, 15 dni Nepal, 16 dni
październik 2018planowany

Sri Lanka: tropikalna Sri Lanka, 14 dni
2 - 15 grudnia 2018zapisy

Birma: Kraina mnichów i złotych pagód, 16 dni Birma, 16 dni
styczeń 2019planowany

Wycieczka do Nepalu: Muktinath Trekk, 16 dni | wycieczka górska z transAzja.pl